- Zespół szkół w Radomiu to absolutny lider w innowacyjnym nauczaniu pośród polskich techników. W ramach programu Microsoft Partners in Learning szkoła ta uzyskała najwyższą możliwą rangę jednej z 32 najbardziej innowacyjnych szkół na świecie zdobywając tytuł Mentor School. Takie wyróżnienie zobowiązuje. Dyrekcja i nauczyciele nie tylko dbają o wysoki poziom nauczania poprzez technologię, ale także dzielą się swymi doświadczeniami i wiedzą z innymi szkołami z całego świata w ramach programu PiL. Standardy, jakie oferuje szkoła, umożliwiają doskonałe przygotowanie młodych ludzi do wyjścia na rynek pracy, a dostęp do najnowszych technologii czyni ich jeszcze bardziej konkurencyjnymi na tym polu – mówi Małgorzata Snarska, Szef Programu Partners in Learning w Microsoft.
Zespół Szkół Technicznych w Radomiu to jedna z najbardziej innowacyjnych placówek w Polsce pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii. W skład ZST wchodzą Technikum Informatyczne, Technikum Elektryczne, Technikum Mechaniczne, Technikum Mechatroniczne, Technikum Energetyczne oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca elektryków i elektromechaników. ZST każdego roku wprowadza nowe rozwiązania, starając się być zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami rynku IT. Stawia na solidne przygotowanie młodych ludzi do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, a także na rozwój i doskonalenie umiejętności kadry nauczycielskiej.
W ciągu roku z komputerowej infrastruktury informatycznej korzysta na co dzień ok. 800 uczniów i 100 nauczycieli. - Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie byli perfekcyjnie przygotowani do pracy poza szkołą. Praca na nowych systemach gwarantuje im znajomość tego, co najlepsze. Nasze komputery wyposażone są w Office 2013, zintegrowany z usługą Office 365. Witryna SharePoint świetnie sprawdza się przy obiegu elektronicznych dokumentów, których my jako nauczyciele wytwarzamy ogromne ilości. Windows 8, Office 2013 oraz Office 365 są świetnymi, przełomowymi rozwiązaniami do pracy w szkole oraz biznesie” – mówi Jarosław Orczykowski, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych ZST.
Jakie działania podejmuje szkoła, by dotrzymać kroku nowym, innowacyjnym rozwiązaniom IT i móc je oferować swoim uczniom i nauczycielom? ZST nastawiony jest na współpracę w zakresie wykorzystania nowych technologii. Radomska szkoła czerpie inspiracje ze świata, ale i sama jest źródłem inspiracji. Uczestnicząc w programie Partners in Learning firmy Microsoft w ubiegłym roku w Pradze otrzymała tytuł Mentor School, jako jedna z 32 na świecie! Szkoły mentorskie są absolutnymi liderami w innowacji i wspierają inne szkoły w rozwoju technologicznym w ramach programu Innowacyjnych Szkół. ZST w Radomiu to także jedyna w regionie szkoła, która uczestniczy w programie Microsoft IT Academy. Uczniowie Technikum Informatycznego oraz nauczyciele tam wykładający korzystają z materiałów przygotowanych przez firmę Microsoft. Kształcą się zgodnie z założeniami programu nauczania oraz wytycznymi Akademii.
Oprócz materiałów dydaktycznych uczniowie oraz kadra mogą korzystać z najnowszych wersji oprogramowania nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Po zakończeniu cyklu szkoleń w ramach Microsoft IT Academy uczniowie otrzymują certyfikaty potwierdzające ich umiejętności w zakresie wykorzystania produktów Microsoft. Z roku na rok coraz więcej prac wykonywanych jest przy pomocy komputera, dlatego ZST posiada już 5 pracowni komputerowych z urządzeniami z Windows 8 oraz dwie pracownie terminalowe pracujące na MultiPoint Server 2011.
Każda sala lekcyjna ma stanowisko komputerowe, a do dyspozycji nauczycieli i uczniów są także laptopy. Uczniowie, którzy korzystają ze swoich smartfonów, tabletów i laptopów mogą korzystać z internetu przez HotSpoty. Dzięki usłudze Office 365 wszyscy mogą komunikować się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości błyskawicznych oraz usług pracy grupowej. Ponadto od trzech lat w szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny bez dokumentacji papierowej. Dostęp do najnowszych technologii daje uczniom możliwość podążania za tym co najświeższe na rynku i poczucia, że szkoła oferuje im najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne przygotowując tym samym do jak najlepszego startu w pracę zawodową.
- Moja przygoda z Windows 8 zaczęła się dwa tygodnie przed datą premiery. Nauczyciele z naszej szkoły zrobili „niespodziankę” i w jednej z sal zainstalowali w/w system w celach testowych. Wrażenia były bardzo pozytywne. Nowy, bardzo wygodny interfejs Modern UI, od razu mi przypadł do gustu” – mówi Bartosz Pyszczek z klasy 3S. - Moją uwagę przyciągnęła możliwość synchronizacji urządzeń mobilnych z platformą SharePoint w witrynie Microsoft Office 365 oraz komunikator Lync. Jak dla mnie świetnym rozwiązaniem, z którego korzystam codziennie, jest SharePoint. Pomaga mi między innymi w rozsyłaniu plików obiegowych osobom z klasy, co jest dla mnie jako przewodniczącego dużym uproszczeniem całego procesu powiadamiania każdego z osobna. Z kolei komunikator Lync doskonale spisuje się, gdy muszę opracować projekt grupowy lub wyjaśniać kolegom sprawy dotyczące pracy danych programów. Udostępnianie ekranu, które Microsoft zastosował w tym komunikatorze jest super, na pewno przyda się jeszcze nie raz. Od wielu lat Microsoft nie zaskoczył mnie tak pozytywnie swoimi rozwiązaniami – dodaje Michał Dzik, uczeń z klasy 4C.
Zwiększająca się ilość komputerów skłoniła szkołę do zmiany infrastruktury IT, na którą obecnie składa się Microsoft Windows 2008 Server Enterprise. Przy użyciu PowerShell szkoła zarządza serwerem z linii poleceń, a przy pomocy skryptów zautomatyzowała najczęściej wykonywane zadania serwera. Najczęściej wykorzystaną usługą w szkole jest Active Directory, czyli polityka udostępniania zasobów, integracja mechanizmów zarządzania oraz uporządkowanie zarządzania siecią. Umożliwia to łatwe monitorowanie kont użytkowników i określanie im dostępu do odpowiednich zasobów, a także dużo lepszą współpracę z systemem Windows 8.
- Głównym celem wdrożenia nowego systemu serwerowego było zwiększenie wydajności oraz zapewnienie dużego bezpieczeństwa danych, jakie pojawiały się w sieci. Bezpieczeństwo danych szczególnie braliśmy pod uwagę ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych. Dane zgromadzone są w jednym miejscu. W razie awarii komputera zostają na serwerze i po podstawieniu jednostki zastępczej użytkownik może bez problemu korzystać ze swoich dokumentów i danych. Każdy z użytkowników sieci posiada także swój niepowtarzalny identyfikator sieciowy, co eliminuje zachowania niepożądane w naszej sieci – mówi Artur Rudnicki, wicedyrektor Zespołu Szkół technicznych w Radomiu.
ZST dba nie tylko o nowoczesne narzędzia i infrastrukturę, ale także edukację. Szkoła oferuje uczniom zajęcia dodatkowe z informatyki, zwane Akademią programowania Windows 8. Podczas zajęć można nauczyć się tworzenia aplikacji na Windows 8. Gotowe projekty są umieszczane w Sklepie Windows, a część zysków wpływa na konto uczniów. Akademia jest skierowana nie tylko do uczniów ZST, ale również do innych radomskich szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto w roku 2011 roku szkoła uruchomiła Laboratorium Nowoczesnych Technologii, w którym można testować sprzęt informatyczny dostarczany przez czołowych producentów branży IT. Jest ono otwarte dla każdego, kto chce uczestniczyć w takich pracach.
Dzięki tym wszystkim działaniom uczniowie ZST w Radomiu mają możliwość obcowania, poznawania i nabywania umiejętności praktycznego wykorzystania najnowszych technologii w życiu codziennym. Ponadto, dzięki staraniom nauczycieli Zespołu Szkól Technicznych w Radomiu działa system praktyk, podczas których uczniowie mogą przyglądać się pracy fachowców z najlepszych firm działających na terenie Polski, takich jak Microsoft, Konsorcjum FEN, Novell Polska, NTT System, OEIIZK, Stream Data.