Agencja Rozwoju Przemysłu pod koniec sierpnia kupiła kilka działek i budynków, które niegdyś należały do Fabryki Broni „Łucznik”. Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, które zostało powołane przez ARP, przejmie nieruchomość pod koniec września, a wraz z nią prawo do wieczystego użytkowania. W tym miejscu RCIiT zbuduje Park Naukowo-Technologiczny oraz Inkubator Przedsiębiorczości.
Wszystko zależy od funduszy
RCIiT stara się obecnie o środki na sfinansowanie budowy i rewitalizację z dwóch źródeł: Regionalnego Programu Operacyjnego woj. mazowieckiego na lata 2014 – 2020 i Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020. - Nad samą koncepcją pracujemy od dwóch lat. Opracowanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej zajmie około półtora roku, ale najpierw musimy uzyskać fundusze. Termin realizacji inwestycji zależy od tego, kiedy otrzymamy dofinansowanie - mówi Tomasz Tarczyński, prezes RCIiT. Kiedy nowoczesne centrum zostanie otwarte? - Zakładamy, że będzie to przełom 2016 i 2017 roku – dodaje prezes.
Cel: wykorzystać lokalny potencjał
Zadaniem Parku Naukowo-Technologicznego będzie wsparcie infrastrukturalne przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć na jego terenie swoją działalność wytwórczą i usługową, a jednocześnie korzystać z oferty doradczej i promocyjnej. Realizacja projektu przyspieszy rewitalizację i zagospodarowanie obiektów poprzemysłowych zlokalizowanych w Radomiu oraz wykorzystanie lokalnego potencjału naukowo-badawczego dla rozwoju przedsiębiorstw.
Rolą Inkubatora Technologicznego będzie udzielanie lokalowego i doradczego wsparcia przedsiębiorcom zaangażowanym w innowacyjne przedsięwzięcia o wysokim potencjale rynkowym. Będzie to wielofunkcyjne miejsce. Stworzy on przyjazne warunki dla rozwoju młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw. Zapewni także swoim lokatorom wsparcie organizacyjne oraz udostępni atrakcyjne cenowo usługi doradcze, finansowe i prawne.
Doświadczenie, ważna rzecz
Agencja Rozwoju Regionalnego zarządza parkami naukowo-technologicznymi i parkami przemysłowymi, w których ma swoje udziały, a także Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi (w Mielcu i Tarnobrzegu). Działa tam wiele innowacyjnych firm.
- Naszym priorytetem jest wspieranie rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Podejmując decyzję o uruchomieniu Centrum Innowacji i Technologii w Radomiu, chcieliśmy z jednej strony stworzyć miejsce wymiany doświadczeń przedsiębiorców, z drugiej zaś zaangażować się w rozwój województwa mazowieckiego – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Przemysłu. - Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, powołane przez ARP, ma za zadanie uruchomić projekt, pozyskać środki na jego realizację, a następnie zarządzać centrum – dodaje rzecznik ARP.
Obiekt znajduje się na terenie dawnych Zakładów Metalowych przy ul. 1905 Roku, natomiast sam budynek przy ul. Przemysłowej.