- Chcemy tym Marszem uczcić pamięć wielkiego patrioty i męczennika Rotm. Witolda Pileckiego, który w życiu kierował się niezłomnie wartościami patriotycznymi i przywiązaniem do wiary – mówi Radny Sławomir Adamiec. - Rotmistrz zafascynowany był książką Tomasza z Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” i jej wskazaniami kierował się w życiu, które aż po brutalne śledztwo i śmierć stawiają go w gronie męczenników! W godzinie próby, brutalnego śledztwa i niewinnej śmierci, dały świadectwo przywiązania do Chrystusowego przykazania miłości Ojczyzny, Boga i bliźniego. Marsz to również okazja, aby pokazywać młodzieży i zachęcać ją do kierowania się życiu wartościami, jakimi jest honor, patriotyzm, przywiązanie do Boga i miłość bliźnich – zachęca do udziału w sobotnich uroczystościach radny Adamiec.
ROTMISTRZ WITOLD PILECKI
Rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz, ojciec rodziny, gospodarz, społecznik, był człowiekiem głębokiej wiary.
Potwierdzają to relacje osób, które znały go osobiście. Możemy o tym wnioskować także z lektury „Raportu Witolda” z 1945 r. Nade wszystko jednak świadczą o tym czyny Rotmistrza. Jego naśladowanie Chrystusa nie było jednak czymś przypadkowym. W przekonaniu wielu katolików, Witold Pilecki, chrześcijański rycerz XX w., męczennik i wyznawca Chrystusa zasługuje również na wyniesienie na ołtarze.
Rotmistrz Witold Pilecki był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie i na ochotnika dała się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W Auschwitz Pilecki z innymi więźniami stworzył Związek Organizacji Wojskowej, który - dzięki kurierom Armii Krajowej - przekazywał aliantom w Londynie i Waszyngtonie, m.in. Raporty o Holocauście. Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki kontynuował pracę w konspiracji. Latem 1944 r. zasłynął jako jeden z najlepszych liniowych dowódców w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony z obozu jenieckiego trafił do Armii Polskiej we Włoszech, a następnie - na rozkaz gen. Andersa wrócił do Kraju. Aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Miesiącami brutalnie przesłuchiwany, w procesie pokazowym skazany na śmierć. 25 maja 1948 r. zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.
Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w 1990 podjęli rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Unieważnienie wyroku nastąpiło 1 października 1990r.
Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995). 30 lipca 2006r. w 62. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.