Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

II Radomski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego w najbliższą sobotę

kk 2013-05-09 10:58:00

W najbliższą sobotę (11 maja) mieszkańcy Radomia uczczą pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego. II. Radomski Marsz Rotmistrza Pileckiego rozpocznie się mszą św. w kościele oo. Bernardynów, o godz. 15.00, po czym uczestnicy przejdą pod pomnik żołnierzy WiN.

Zdjęcie z marszu ubiegłorocznego

- Chcemy tym Marszem uczcić pamięć wielkiego patrioty i męczennika Rotm. Witolda Pileckiego, który w życiu kierował się niezłomnie wartościami patriotycznymi i przywiązaniem do wiary – mówi Radny Sławomir Adamiec. - Rotmistrz zafascynowany był książką Tomasza z Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” i jej wskazaniami kierował się w życiu, które aż po brutalne śledztwo i śmierć stawiają go w gronie męczenników! W godzinie próby, brutalnego śledztwa i niewinnej śmierci, dały świadectwo przywiązania do Chrystusowego przykazania miłości Ojczyzny, Boga i bliźniego. Marsz to również okazja, aby pokazywać młodzieży i zachęcać ją do kierowania się życiu wartościami, jakimi jest honor, patriotyzm, przywiązanie do Boga i miłość bliźnich – zachęca do udziału w sobotnich uroczystościach radny Adamiec.

ROTMISTRZ WITOLD PILECKI

Rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz, ojciec rodziny, gospodarz, społecznik, był człowiekiem głębokiej wiary.

Potwierdzają to relacje osób, które znały go osobiście. Możemy o tym wnioskować także z lektury „Raportu Witolda” z 1945 r. Nade wszystko jednak świadczą o tym czyny Rotmistrza. Jego naśladowanie Chrystusa nie było jednak czymś przypadkowym. W przekonaniu wielu katolików, Witold Pilecki, chrześcijański rycerz XX w., męczennik i wyznawca Chrystusa zasługuje również na wyniesienie na ołtarze.

Rotmistrz Witold Pilecki był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie i na ochotnika dała się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W Auschwitz Pilecki z innymi więźniami stworzył Związek Organizacji Wojskowej, który - dzięki kurierom Armii Krajowej - przekazywał aliantom w Londynie i Waszyngtonie, m.in. Raporty o Holocauście. Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki kontynuował pracę w konspiracji. Latem 1944 r. zasłynął jako jeden z najlepszych liniowych dowódców w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony z obozu jenieckiego trafił do Armii Polskiej we Włoszech, a następnie - na rozkaz gen. Andersa wrócił do Kraju. Aresztowany w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Miesiącami brutalnie przesłuchiwany, w procesie pokazowym skazany na śmierć. 25 maja 1948 r. zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.

Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w 1990 podjęli rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Unieważnienie wyroku nastąpiło 1 października 1990r.

Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995). 30 lipca 2006r. w 62. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych