Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

II Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Nagrody przyznane

UM Radom, cr 2015-10-29 08:35:00

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga odbył się II Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. - To bardzo ważne wydarzenie społeczne dla Radomia. Mieliśmy okazję podziwiać talenty, pasje i zainteresowania osób niepełnosprawnych. I tak naprawdę dziś ta niepełnosprawność, która dotyka radomian schodzi na drugi plan - mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Foto: UM Radom

Projekt adresowany był do każdej grupy wiekowej i obejmował różne kategorie twórczości artystycznej, w tym między innymi taniec, śpiew, malarstwo, prace ręczne czy małe formy teatralne. Tegorocznymi laureatami festiwalu zostali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu „Razem”. Wyróżnienia otrzymały Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niesłyszących im. M. Grzegorzewskiej, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół z Zespołem Downa „Nasze dzieci”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka oraz WTZ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

- To bardzo ważne wydarzenie społeczne dla Radomia. Mieliśmy okazję podziwiać talenty, pasje i zainteresowania osób niepełnosprawnych. I tak naprawdę dziś ta niepełnosprawność, która dotyka radomian schodzi na drugi plan. Ogromnie cieszy mnie, że do tegorocznego festiwalu zgłosiło się tak wiele organizacji i placówek. Przygotowanie do udziału w tym wydarzeniu wymaga wiele czasu i wysiłku dlatego tym bardziej cenne są wszystkie prezentacje, które mogliśmy oglądać – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Radomski festiwal jest wydarzeniem szczególnym, przede wszystkim skierowanym na promocję talentów i umiejętności osób niepełnosprawnych, wzmacnianie wiary we własne możliwości, ubogacenie i pobudzanie do osobistego rozwoju. Służy również popularyzacji działalności wielu radomskich podmiotów, od lat włączających osoby niepełnosprawne w życie lokalnej społeczności. - Wszystko co promuje kreatywność jest ważne. Osoby niepełnosprawne, które są w wielu dziedzinach wykluczone, bardzo często w twórczości artystycznej znajdują ujście swojej energii twórczej. Efekty jakie osiągają są bardzo fajne. Prace, które powstają są bardzo wysokiej jakości. Muszę powiedzieć że czasami niepełnosprawność prowadzi do tego, że twórczość jest oddechem wolności. Dla mnie jako jurora będzie najważniejsza oryginalność a także zaangażowanie. Widać że nie jest to przez kogoś narzucona forma, a raczej wypływa ona z wewnętrznej potrzeby – mówił Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Uczestnikami festiwalu były organizacje pozarządowe i inne podmioty działające na rzecz osób niepełnosprawnych, mieszkańców miasta Radomia, którzy zgłosili swoich uczestników: solistów, duety lub zespoły z uwzględnieniem prezentacji w następujących kategoriach: Do przeglądu artystycznego zgłosiło się 19 uczestników:

1. Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu

2. Niepubliczne Przedszkole „KRAINA RADOŚCI” przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” w Radomiu

3. Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Niedosłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu

4. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Radomiu

5. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu

6. Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” w Radomiu

7. Stowarzyszenie „Karuzela” w Radomiu

8. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci” w Radomiu

9. Stowarzyszenie Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa „Opatrzność” w Radomiu

10. Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomiu

11. Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” w Radomiu

12. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki

13. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Radomskim Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START” w Radomiu

14. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja” w Radomiu

15. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Głuchych Koło Terenowe w Radomiu

16. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Radomiu

17. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym „Do Celu” w Radomiu, 18. Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu

19. Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Radomiu

Występy artystyczne uczestników oceniało jury konkursowe, którego skład tworzyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, wielu znaczących radomskich instytucji kultury oraz mediów:

1. Radosław Witkowski – orezydent Radomia, przewodniczący

2. M. Magdalena Szczepanik – kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych

3. Zbigniew Rybka – dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

4. Maciej Żółtowski – dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej

5. Robert Pluta – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu

6. Magdalena Ciepielak – dziennikarka Gazety Wyborczej w Radomiu

7. Aneta Sujka – dziennikarka TV ZEBRRA w Radomiu

8. Robert Utkowski – redaktor naczelny TV DAMI w Radomiu.

Gościem Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych był zespół muzyczny „NARA” ze Środowiskowego Domu Samopomocy, prowadzonego przez Katolickie Stowarzyszenie „Serca dla Serc” w Jasionnie. Tworzą go Monika Zielińska, Przemysław Kopyta, Krzysztof Kucharski, Mirosław Wincewicz, Roland Mliczkowski, Krzysztof Rdzanek, Piotr Wodziński. Wszyscy są podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Jasionnie. Zespół prowadzi Dariusz Religa – Kierownik ŚDS. W twórczości zespołu można usłyszeć elementy piosenki cygańskiej, żołnierskiej, biesiadnej czy rockandrollowej. Taka mieszanka gatunków, w połączeniu z brzmieniem instrumentów podczas koncertów, potrafi dostarczyć wielu wspaniałych emocji oraz przeżyć.

Festiwal ma charakter otwarty, propaguje twórczość osób niepełnosprawnych, ukazuje szerszej publiczności możliwości osób niepełnosprawnych, promuje talenty i wszelkie formy artystyczne jako rodzaje terapii przez sztukę, popularyzuje pracę z osobami niepełnosprawnymi. - Podopieczni dzięki takiemu festiwalowi czują się docenieni, ponieważ mogą się pokazać, mogą pokazać swoje osiągnięcia plastyczne, a także teatralno-wokalne. Jest to forma terapii, ponieważ dzięki temu te osoby bardziej akceptują siebie, potrafią przezwyciężyć swoje lęki i słabości – Patrycja Litwin, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Razem”, Środowiskowy Dom Samopomocy.

Festiwal jest również wzmocnieniem postrzegania utalentowanych artystów niepełnosprawnych przez pryzmat ich talentu i artystycznego dorobku. - Takie wydarzenia są bardzo istotne. Dzieci i młodzież mogą wyjść samodzielnie na scenie, mogą poczuć się ważne, ale przede wszystkim, że są sprawcze. Taki festiwal możemy uznawać jako formę terapii, do takich wydarzeń jak występy teatralne przygotowujemy się nawet kilka miesięcy – mówił Krzysztof Łyżwiński ze Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych