Tytuł „Pozytywista Roku” to honorowe wyróżnienie dla osób, firm lub instytucji, promujących szeroko rozumianą przedsiębiorczość. Do konkursu można zgłaszać także podmioty zaangażowane w sprawy społeczne (CSR), badania i rozwój oraz ochronę środowiska. Aplikacje kandydatów do tytułu „Pozytywista Roku 2012” przyjmowane są do 28 lutego 2013 przez internetową stronę konkursu www.pozytywistaroku.pl (szczegółowe informacje i regulamin znajdują się na stronie konkursu). Wyróżnienie to ma na celu ukazanie bogactwa działań i aktywnych wśród nas , współczesnych "Wokulskich”. Zmierza do wydobycia z cienia tych, którzy swoją postawą oraz pozornie zwykłymi działaniami, zwłaszcza w skali społeczności lokalnych, stworzyli czytelne, praktyczne wzorce dla innych. Skutki takich postaw i działań, jeśli znajdą naśladowców czy kontynuatorów, mogą mieć ogromne znaczenie nie tylko dla społeczności lokalnych, ale i dla całego społeczeństwa. Konkurs „Pozytywista Roku” pozwala dostrzec te działania i je upublicznić na szeroką skalę. Wybór tego jednego, jedynego w swojej kategorii na całą Polskę pozwala, choć na chwilę skupić na nim uwagę naszego społeczeństwa. Nagroda „Pozytywista Roku” jest uhonorowaniem dorobku Wyróżnionego a jednocześnie wezwaniem do wstępowania w jego ślady. Dokonania Wyróżnionych, choć często dotyczą działań lokalnych, są znaczące.
Wyróżnienia/Medale i Statuetki za rok 2012 zostaną przyznane w pięciu kategoriach:
1) Firmy rodzinne - w tej kategorii zgłaszamy głównie firmy z sektora MSP o wieloletnich tradycjach, uznanym dorobku lub osiągające znakomite wyniki ekonomiczne, przedsiębiorstwa zaangażowane w życie swojej społeczności lokalnej. - Głównym kryterium oceny będzie zaangażowanie firmy rodzinnej w życie społeczności lokalnej. Premiowane będzie tworzenie nowych miejsc pracy, bądź utrzymanie istniejących. Doceniony będzie także dorobek w zakresie kształcenia zawodowego uczniów i prowadzenia praktyk zawodowych. Kolejną okazją do zdobycia "punktów" podczas analizy wniosków jest zaangażowanie i wsparcie różnych inicjatyw obywatelskich czy społecznych, np. dofinansowanie posiłków dzieci w szkole lub przedszkolu, dobroczynność na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej, organizacji pozarządowych i projektów społecznych.” – mówi Marcin Przybysz – Prezes Fundacji „Wokulski”.
2) Wizja i przywództwo - do tej kategorii zgłaszamy jedynie osoby, głównie znakomitych liderów i przedsiębiorców, ale także powiązanych z otoczeniem biznesu, którzy swoją działalnością udowadniają, że mają nie tylko pomysł, ale wiedzą jak go skutecznie wprowadzić w życie, potrafią też zainspirować nim innych. Jest to kategoria dla osób o ponadprzeciętnych predyspozycjach, które swoje nowatorstwo potrafią zamienić w sukces. - W tej kategorii zgłaszamy tylko ludzi - osoby, które stworzyły projekt, program, czy przedsiębiorstwo. W tej kategorii możemy też osoby zaangażowane w działalnośc społeczną, np. nauczycieli, dyrektorów szkół, liderów organizacji społecznych i innych.” - wyjaśnia Przybysz.
3) Badania i rozwój - w tej kategorii zgłaszać można firmy i osoby, których sukces gospodarczy oparty jest na bezpośrednim związku z poniesionymi nakładami na badania i rozwój oraz te, które swoją działalnością wytyczają nowe kierunki i standardy w biznesie. Kategoria dedykowana jest głównie nowoczesnym i innowacyjnym firmom, ale też zarazem ludziom, którzy je stworzyli.
4) Ekologia i rozwój zrównoważony - to kategoria dla firm, które mogą wykazać dorobek i działalność w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Mogą to być bezpośrednie działania na rzecz ochrony środowiska lub pośrednie poprzez angażowanie się i promowanie np. edukacji ekologicznej.
5) Otoczenie biznesu - w tej kategorii zgłaszać można m.in.: instytucje i urzędy państwowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, cechy rzemiosł różnych, izby gospodarcze, giełdy, banki, ubezpieczalnie, media, uczelnie, szkoły zawodowe, organizacje pozarządowe oraz inne. Niemniej ważne są osoby mające realny, konstruktywny wpływ na kształtowanie się klimatu wokół biznesu w Polsce i na świecie. Decydującym jest dorobek oraz, czy wykracza to poza obowiązujące ramy, zwyczaje itp. To również kategoria dla biznesu odpowiedzialnego społecznie, a także firm, które biorą udział w inicjatywach wspierających rozwój i edukację dzieci i młodzieży. Już dziś wejdź na www.pozytywistaroku.pl i zgłoś „Pozytywistę Roku 2012”.