Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Gospodarka odpadami - magistrat wyjaśnia

mkj, UM 2013-07-24 13:26:00

W związku z licznymi protestami spółdzielni mieszkaniowych w zakresie przyjętych rozwiązań i wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych w Radomiu, Urząd Miejski wystosował komunikat z wyjaśnieniem.

Zgodnie z tzw. „ustawą śmieciową”, nowy system gospodarki odpadami komunalnymi opiera się na założeniu bilansowania dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wydatków na pokrycie wszystkich kosztów systemu. Oznacza to, że gmina nie może zarabiać na tym systemie, a każda dodatkowa złotówka poza wydatkami musi być mieszkańcom zwrócona.

Prezydent Andrzej Kosztowniak poinformował, że prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września zaprosi szefów klubów radnych Rady Miejskiej w Radomiu na spotkanie, aby omówić ewentualne zmiany w systemie gospodarki odpadami w naszym mieście.

- Nowe informacje napływają każdego dnia, dlatego sądzę, że po miesiącu będziemy dokładniej wiedzieli, czy możemy i o ile obniżyć opłaty za odbiór odpadów – uważa Andrzej Kosztowniak.

A szansa na obniżki jest spora, bo już teraz, po prawomocnym rozstrzygnięciu przetargów na odbiór odpadów, wiadomo, że będą oszczędności na transporcie. Trzeba pamiętać jednak, że koszty odbioru i przewozu śmieci stanowią tylko 30 procent kosztów całego systemu, dlatego trudno zaproponować jakieś radykalne obniżki opłat.

Najbardziej kosztownym elementem systemu jest zagospodarowanie odpadów stanowiące ponad 50% wszystkich kosztów systemu.

Wysokość kosztów zagospodarowania będzie z kolei zależała od poziomu segregacji odpadów, a więc od samych mieszkańców. Zatem istotne oszczędności mogą powstać po wdrożeniu całego systemu, kiedy poznamy rzeczywiste koszty i wielkości strumieni poszczególnych rodzajów odpadów oddawanych przez mieszkańców.

Pragniemy podkreślić, że w nowym systemie za jedną opłatę gmina będzie odbierać wszystkie rodzaje odpadów komunalnych, również te odpady, za które dotychczas mieszkańcy ponosili dodatkowe opłaty, jak: odpady zielone, popiół i żużel, odpady niebezpieczne, przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe czy remontowe.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, gminy zobowiązane są do analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi i weryfikacji możliwości technicznych i organizacyjnych systemu. Oznacza to, że przyjęte przez Radę Miejską rozwiązania m.in. dotyczące metody i stawek opłat mogą ulec zmianie po zbilansowaniu dochodów i wydatków systemu.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych