Radomskie Centrum Sportu przy ul. Struga ma być oddane do użytku na jesień 2018 roku. Jak zapewnia prezydent Radosław Witkowski, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na wiosnę ruszy budowa stadionu, a hala ma w tym roku zostać przykryta dachem. Koszt budowy hali i stadionu (pierwszego etapu z dwoma trybunami) to niespełna 110 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum ROSA-BUD - MAXTO.
Jak pamiętamy, początkowo hala miała powstać bliżej ul. Zbrowskiego - tak zaplanowała ją poprzednia ekipa rządząca Radomiem. Gdy obecne władze przystąpiły do realizacji planów, okazało się, że do szerokiego na kilkadziesiąt metrów pasa ziemi (wzdłuż ul. Zbrowskiego aż do ul. 11 Listopada) pretensje zgłaszają spadkobiercy byłych właścicieli. Sprawę własności rozstrzygnie sąd.
Dzikie chaszcze
By nie tracić czasu i pieniędzy z ministerstwa sportu, budowę hali przesunięto o ok. 100 m w głąb działki. Sporny grunt odgrodzono, na jego płocie zawisły tabliczki z napisem „Teren prywatny”. Obecnie jest zaniedbany, porośnięty krzakami. Gdyby taki pozostał do momentu otwarcia hali i stadionu, byłby fatalnym tłem dla nowoczesnych obiektów sportowych .
- Grunt pozostaje obecnie poza naszą jurysdykcją. Nic nie możemy zrobić do czasu, kiedy nie rozstrzygnie się kwestia zwrotu gminie tych terenów. Wtedy będziemy mogli rozmawiać, co z tym pasem ziemi zrobić. Liczymy na to, że do 2018 roku sprawa się rozstrzygnie - mówi prezydent Radomia, Radosław Witkowski.
Szaro-bury brzydal
Ale to nie jedyny problem z brzydkim otoczeniem Radomskiego Centrum Sportu. Przy ul. Struga, naprzeciw budowanej hali straszy inne sąsiedztwo - obskurny wieżowiec dawnej RWT. Szaro-bure, zniszczone, miejscami obrypane tynki, na każdym piętrze przeplecione nieotynkowanymi pustakami - brzydal w każdym calu. To byłby wstyd otworzyć najnowocześniejszą halę na Mazowszu w takim towarzystwie.
Budynek jest własnością skarbu państwa i pozostaje w trwałym zarządzie Izby Celnej. - Oczywiście nie wyobrażamy sobie takiego sąsiedztwa dla Radomskiego Centrum Sportu i podjęliśmy odpowiednie działania - zapewnia wiceprezydent Radomia, Konrad Frysztak. Jak mówi, miasto podpisało porozumienie z Izbą Celną. - Budynek po uregulowaniu stanów prawnych (nad czym pracują już odpowiedni departament w ministerstwie finansów i podległy mi wydział zarządzania nieruchomościami) przejdzie w całości stosowną rewitalizację, po czym będzie współużytkowany przez Izbę Celną i Gminę Miasta Radomia - wyjaśnił wiceprezydent.
Konrad Frysztak ma nadzieję, że ustalenie stanów prawnych zakończy się w połowie tego roku. - Później czeka nas wspólna z Izbą Celną, inwestycja w budynek. Planujemy ją zakończyć tak, aby w 2018 roku nie straszył swoim wyglądem obok największej kubaturowo inwestycji w Radomiu po 1989 roku i nie psuł wizerunku Radomskiego Centrum Sportu - dodaje wiceprezydent.
Układ komunikacyjny do zmiany
Na szczęście problem pozostałych podupadłych budynków po RWT rozwiązało powstanie Centrum Handlowego Przy Struga, które ma zostać wkrótce otwarte. Już w ubiegłym roku, na koszt nowego centrum, przebudowano skrzyżowanie ul. Struga z ul. Zbrowskiego.
- W bezpośrednim sąsiedztwie z ul. Struga znajdzie się parking przeznaczony dla pracowników centrum - poinformował Sławomir Piórkowski, prezes firmy Rawa Mode, zarządzającej CH Przy Struga.
- Wraz z oddaniem do użytku w 2018 r. hali i stadionu układ komunikacyjny w tym rejonie zostanie przebudowany - zapowiada prezydent Witkowski. Gdyby miastu udało się odzyskać teren wzdłuż ul. Zbrowskiego, prawdopodobnie zostanie on przeznaczony po części na parking i boiska treningowe.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>