Dyskusja społeczna i wsłuchanie się w głos samych zainteresowanych jest istotne tym bardziej, że środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymane przez miasto w tym roku są o 1,8 mln mniejsze niż w roku ubiegłym. Do rozdysponowania jest 4,7 mln, z których 2,5 mln to środki niezbędne dla funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej w mieście. Na rehabilitację zawodową i społeczną niepełnosprawnych zostaje więc tylko 2,2 mln zł. Nie wystarczy to na zabezpieczenie nie tylko wszystkich potrzeb zgłaszanych przez niepełnosprawnych obywateli miasta Radomia, ale nawet utrzymanie ich finansowania na ubiegłorocznym poziomie.
Konsultacje odbyły się w formie zebrania otwartego mieszkańców i organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych radomian. Zainteresowanie było duże – na spotkanie przyszli przedstawiciele 30 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także indywidualni mieszkańcy. Sprawozdanie z konsultacji zostanie zamieszczone w terminie do 15 marca w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego, na tablicy ogłoszeń Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego, na stronie internetowej miasta Radomia, na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Postulaty wynikające z dyskusji podczas spotkania zostaną przedstawione Powiatowej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych i znajdą odzwierciedlenie w projekcie uchwały dotyczącej podziału środków PFRON.