- Wszystkim nam zależy, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem. Jednocześnie mamy świadomość, że jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym są piece, w których spalane są paliwa niskiej jakości. Dlatego już od kilku lat prowadzimy działania mające na celu likwidację tzw. kopciuchów. Do tej pory, przy zaangażowaniu pieniędzy z budżetu miasta udało się zlikwidować już ponad 1100 takich pieców. Istotnym wsparciem był tu też program Kawka, który niestety został zlikwidowany. Mimo to nie rezygnujemy. Sami zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych pieniędzy na wsparcie dla osób, które chcą zmienić źródło ogrzewania - mówi zastępca prezydenta Jerzy Zawodnik.
O dotacje z budżetu miasta mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będące właścicielami budynków oraz lokali mieszkalnych lub użytkowych. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie wymiany węglowego systemu ogrzewania na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jej wysokość wynosi 200 złotych za każde zlikwidowane palenisko oraz 200 złotych za każdy 1 kW zainstalowanej mocy cieplnej nowego źródła ogrzewania. Cała dotacja nie może przekroczyć 80 proc. poniesionych kosztów i musi zostać rozliczona do końca listopada br.
Wnioski będą przyjmowane w Urzędzie Miejskim, w punkcie od strony ul. Staszica, po telefonicznym uzgodnieniu z pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa terminu i godziny wizyty - tel. 48 36-20-683 (od 9 lipca, godz. 7:30).
Szczegółowe informacje: https://bip.radom.pl/ra/wladze-miasta/zarzadzenia-prezydenta/54385,Nr-26212021-w-sprawie-ogloszenia-naboru-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-celowej-z-.html.