Takie plakaty pojawiły się już w autobusach w Lublinie, Białymstoku i Zgierzu oraz w warszawskim metrze. W sobotę akcja obejmie (oprócz Radomia) także Białą Podlaską. Pakiety materiałów promujących tolerancję trafiają też do szkół. Plakaty i bannery promujące tolerancję można zobaczyć w bibliotekach, instytucjach i organizacjach – którym bliska jest idea równości ludzi, bez względu na rasę czy narodowość lub inne cechy.
Hasła kampanii są dziełem dzieci –uczniów ze szkół, w których uczą się też cudzoziemcy. Zgłosiły one swoje propozycje haseł reklamujących tolerancję na konkurs ogłoszony przez fundację Polskie Forum Migracyjne. Organizatorzy akcji Fundacja Polskie Forum Migracyjne wraz z partnerami: urzędem do spraw Cudzoziemców i Fundacją dla Somalii – chcą w ten sposób pomóc polskim i cudzoziemskim dzieciom budować lepsze relacje.
Laureatką konkursu jest 13-letnia Ola Mazurek, uczennica Zespołu Szkół nr 8 w Lublinie. Zgłoszone przez nią hasło brzmi: „Takie same serca. W takim samym rytmie”.
- Ola od dziecka ma kontakt z ludźmi o różnej kulturze, różnym pochodzeniu. Mamy takie osoby w naszym otoczeniu. Tolerancja to dla Oli zwyczajna sprawa – mówi mama Oli, Agnieszka Chałabis-Mazurek.
- Inne hasła zaproponowali uczniowie z klas VI Powszechnej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomiu. Dzieci wspólnie wymyśliły hasła: „Piękno tkwi w różnorodności” oraz „Z tolerancją Ci do twarzy”. Ich dziełem jest też krótki wierszyk, który wykorzystaliśmy w kampanii - mówi Agnieszka Kosowicz prezes fundacji Polskie Forum Migracyjne. Brzmi on: "Gdybyśmy byli jednakowi, dostalibyśmy zawrotu głowy. Dobrze, że wszyscy jesteśmy inni. Bądźmy dla siebie tolerancyjni".
Projekt „Od tolerancji do integracji” jest prowadzony w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, dzięki finansowaniu EOG.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>