- Dyrekcja szpitala zwróciła się z wnioskiem do Rady o wyłonienie firmy zewnętrznej, która zajęłaby się szpitalnym praniem. Przetarg zostanie tak zorganizowany w czasie, aby te osoby, które obecnie pracują w przyszpitalnej pralni miały czas na to, aby założyć spółkę i świadczyć usługi szpitalowi – mówi Andrzej Łuczycki (PO), członek Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego oraz radny sejmiku mazowieckiego. - Taki sam wniosek dotyczy szpitalnej kuchni. Zarówna pralnia, jak i kuchnia, wyposażone są w mocno wysłużony sprzęt, który należałoby wymienić. Szacuje się, że koszt takiej inwestycji wyniósłby około kilkunastu milionów złotych. Na to szpitala nie stać, dlatego szuka innych rozwiązań – wyjaśnia Łuczycki.
Sytuację finansową lecznicy ma także poprawić przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego. W miniony piątek Rada Społeczna WSS pozytywnie zaopiniowała wniosek dyrekcji szpitala w tej sprawie. Zmiana ta wynika z ustawy o działalności leczniczej, która mówi o tym, że jeżeli dana placówka nie osiąga wymiernych wyników finansowych, mówiąc w skrócie, jeśli jej długi rosną, to zadaniem organu założycielskiego jest pokrycie strat. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, placówka musi zostać przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub musi zostać ogłoszona jej upadłość.
Przypomnijmy, że radni sejmiku województwa mazowieckiego o przekształceniu w spółkę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zadecydowali 17 grudnia ubiegłego roku podczas posiedzenia sejmiku. Radomki szpital będzie drugą placówką, która została przekształcona. Pierwszą jest szpital psychiatryczny Drewnica w Ząbkach. Obradom sejmiku towarzyszyły wówczas protesty pielęgniarek i związkowców służby zdrowia, a na jednym z transparentów widniał napis: „Zdrowie nie jest towarem”. Jako przykład nieudanego przekształcenia przedstawiali przykład placówki w Siedlcach, która przed decyzją o przekształceniu znajdowała się w niezłej kondycji finansowej, a dziś ma potężne kłopoty finansowe.