- Język kultury po raz kolejny udowodnił w tym przypadku swój uniwersalny charakter, znakomicie przyczyniając się do budowania dobrych, a nawet bardzo dobrych relacji z naszym niemieckim partnerem. Kultura zbliża – powiedziała wiceprezydent Anna Kwiecień, która spotkała się dziś z delegacją z Magdeburga z burmistrzem Rudigerem Kochem na czele.
W tym roku minęło pięć lat, odkąd do grona miast partnerskich Radomia dołączył Magdeburg. Były to lata bardzo owocne, a wzajemne kontakty partnerskie między mieszkańcami obu miast są bardzo aktywne.
Umowę o partnerstwie i wzajemnej współpracy włodarze Radomia i Magdeburga podpisali w czerwcu 2008r. Oba miasta zobowiązały się do wzajemnego krzewienia kultury i tradycji miasta partnerskiego oraz działania na rzecz rozwoju tego partnerstwa. I słowa dotrzymały.
W 2008r. w Muzeum Okręgowym prezentowana była wystawa „Szeroka droga – zapomniany obraz Magdeburga”, zaś w roku 2009r. delegacja radomska wzięła udział w obchodach „Dnia zjednoczenia Niemiec”. Wizyta zaowocowała bliższymi kontaktami między środowiskami kulturalnymi obu miast i w następnym roku z Magdeburga została sprowadzona wystawa „Twierdza Magdeburska”, przybliżająca fakty związane z jej opuszczeniem przez Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego przyjazdem do Polski w 1918 roku. Przed radomską publicznością podczas Dni Radomia wystąpił także Chór Miasta Magdeburga.
W 2011r. delegacja radomska uczestniczyła w Kongresie Miast Partnerskich w Magdeburgu. Bardzo dobrze oceniana była już nawiązana współpraca ze szkołą budowlaną, muzyczną oraz stowarzyszeniem Arka. Nawiązane zostały kontakty z teatrem magdeburskim i środowiskiem plastyków.
W 2012r. gościliśmy w Radomiu Stowarzyszenie Herbstsalon wraz z ekipą telewizyjną realizującą film o Radomiu. Delegacja niemiecka miała też okazję obejrzenia spektaklu teatru niemieckiego na Festiwalu Gombrowiczowskim. W tym samym roku radomska młodzież pierwszy raz uczestniczyła w Eurocampie – Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Magdeburgu. W kolejnym spotkaniu, już w roku 2013, grupa młodzieży radomskiej także reprezentowała nas godnie na takim spotkaniu.
W tym roku Niemiecko-Polskie Towarzystwo w Saksonii-Anhald zaprosiło przedstawicieli Radomia do wzięcia udziału w „Dniach Radomia” w ramach „Dni Europy”. Kolejna radomska delegacja, reprezentująca środowisko artystyczne, gościła w Magdeburgu w ramach corocznego wydarzenia kulturalnego Herbstsalon.
Delegacja z Magdeburga gości w Radomiu
Koncert Rossini Quartet z Magdeburga w Sali Kameralnej Teatru Powszechnego to zwieńczenie programu oficjalnej delegacji tego miasta w Radomiu. Wizyta była też okazją do podsumowania trwającej już pięć lat partnerskiej współpracy Radomia i Magdeburga, realizującej się głównie na niwie kultury i spotkań młodzieży.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu