- Od 2014 roku staraliśmy się o uruchomienie kierunku lekarskiego. Po drodze dbaliśmy o to, aby opinia o naszym uniwersytecie i opinia o możliwościach uruchomienia takiego kierunku była przekonywująca dla władz. Najpierw przekonaliśmy komisję akredytacyjną, później ministra zdrowia, a następnie decydujący głos miało ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, gdzie pan premier Gowin bardzo skrupulatnie przejrzał nasze dokumenty, ale wreszcie dziś nasze starania zostały sfinalizowane. Pokazaliśmy to co mamy już i pokazaliśmy to co będziemy mieli. Będziemy starali się, aby na jak najlepszym poziomie kształcić lekarzy w Radomiu, co jest ważne nie tylko dla samego uniwersytetu, ale przede wszystkim dla naszego środowiska radomskiego - powiedział na wstępie rektor UTH, prof. Zbigniew Łukasik.
Następnie głos zabrał wicepremier Jarosław Gowin. - To jest moment historyczny, nie tylko dla UTH, ale przede wszystkim dla Radomia, jednak także i dla całego Mazowsza. Kierunek lekarski jest perłą każdego uniwersytetu, jest niewiele uczelni w Polsce, które mogą się poszczycić prowadzeniem takiego kierunku. Dziś do tej bardzo elitarnej grupy dołączył Radom - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego, dodając: - Jestem przekonany, że przyszli absolwenci kierunku lekarskiego na UTH w Radomiu dołączą do grona znakomicie wykształconych polskich lekarzy.
- Bardzo dużą rolę w podjęciu tej decyzji odegrali również radomscy parlamentarzyści, m.in. marszałkowie: Stanisław Karczewski i Adam Bielan oraz posłowie Ziemi Radomskiej na czele z panem Markiem Suskim. Zarówno dla miasta, jak i regionu jest to ogromny prestiż, ale i też ogromne wyzwanie. Uruchomienie tego kierunku wymaga bardzo wiele inwestycji na uniwersytecie, uczelnia będzie potrzebowała wsparcia i chcę dziś takie wsparcie ze strony rządowej zadeklarować. Niezbędne jest jednak też wsparcie ze strony władz samorządowych - zaznaczył wicepremier Gowin.
Adam Bielan podkreślił z kolei, że ta decyzja to dobra wiadomość dla... całej Polski. - Wiemy bowiem, że w Polsce brakuje lekarzy, ten deficyt będzie się z roku na rok zwiększał, a lekarze, którzy będą się kształcić w Radomiu - będą podejmować pracę nie tylko tutaj w mieście, ale właśnie w całym kraju - wyjaśnił wicemarszałek Senatu i dodał: - To jest historyczna chwila do uniwersytetu, bo dzięki tej decyzji UTH w Radomiu awansuje do ekstraklasy polskich uczelni i to jest bardzo ważna i dobra decyzja dla miasta, jak i całego regionu. My jako parlamentarzyści chcemy zadeklarować, że będziemy wspierać ten projekt ze wszystkich sił.
- Chcę serdecznie podziękować panu Jarosławowi Gowinowi za tą bardzo dobrą decyzję dla Radomia, dla całej Ziemi Radomskiej. Uczelnia jest przygotowana do kształcenia na kierunku lekarskim. Liczymy, że jest to otwarcie wielkiej szansy również dla naszej radomskiej młodzieży, ale również podniesienie poziomu leczenia w szpitalach w mieście. Dziś wchodzimy do elity polskich uczelni. Będziemy wspierać uniwersytet, będziemy robić wszystko, by to wsparcie było stałe - dodał poseł Marek Suski (PiS).
- Nabór na medycynę na UTH ruszy już w lipcu. Początek studiów 1 października. Będziemy starali się przyjąć ok. 70 studentów. Senat zatwierdzi limity za ok. miesiąc. Jeśli chodzi o inwestycję, to na pewno potrzebujemy rozszerzenia laboratoriów. Natomiast kadrę mamy praktycznie przygotowaną. Będziemy jednak robili jeszcze nabór, ale już mamy zgłoszenia samodzielnych pracowników nauki z Lublina, Warszawy i Łodzi. Praktyka zaś będzie w radomskich szpitalach - poinformował na zakończenie rektor Zbigniew Łukasik.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>