Wczesna diagnostyka wad słuchu jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 zainwestowane zostaną w organizację badań przesiewowych uczniów klas pierwszych szkół podstawowych oraz leczenie zaburzeń słuchu.
Oczywiście nie można zapomnieć o działaniach edukacyjnych na temat wczesnej diagnostyki oraz profilaktyki uszkodzeń słuchu, na przykład dotyczących właściwej higieny uszu. W tym celu konieczne będzie przeszkolenie personelu medycznego, w czym również pomogą fundusze z programu regionalnego.
- Cieszymy się, że rozpoczyna się realizacja 37 tak ważnych dla mieszkańców Mazowsza projektów. Z badań skorzysta ponad 65 tys. uczniów, a przeszło 67 tys. rodziców, opiekunów i pracowników szkół objętych zostanie działaniami edukacyjnymi – mówi Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.
Projekty zrealizuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu powołany w 1996 roku przez Ministra Zdrowia. Jest to instytut badawczy oraz specjalistyczny szpital zapewniający kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami słuchu, mowy, równowagi i oddychania.
- To dla nas szczególny rok. Minęło 25 lat od wszczepienia pierwszego w Polsce implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, a 15 lat od przeprowadzenia pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch osobie z częściową głuchotą. Umiejętność komunikacji z otoczeniem jest kluczowa dla funkcjonowania w społeczeństwie, dlatego tak ważne są działania, które zrealizujemy na Mazowszu dzięki funduszom z programu regionalnego – mówi prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>