Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Dariusz Grabowski, kandydat Kukiz’15 na senatora, odniósł się do obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Osób Starszych podkreślając, że był jedynym posłem radomskim, który głosował przeciw ustawie o podwyższeniu wieku emerytalnego. – Ona zrobiła z Polaków dziadów i pozbawiła ich majątku. Kandydaci PiS głosowali za tą ustawą - mowił.
Kukiz’15 proponuje powrót do wieku emerytalnego 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn oraz zwolnienie z podatku dochodowego najniższych emerytur. – Ponad 50 procent z nich to są dziadowskie emerytury, chodzi praktycznie o wszystkie. Ruch proponuje wsparcie finansowe dla seniorów w postaci utworzenia banku seniora dla osób najstarszych i najuboższych w kraju, który byłby zasilany z budżetu państwa - tłumaczył. Grabowski przypomniał, że Narodowy Fundusz Zdrowia na opiekę geriatryczną w całym województwie mazowieckim zapewnia obecnie środki finansowe na „całą jedną osobę”.
Ruch zwraca także uwagę na potrzebę wsparcia finansowego szkolnictwa wyższego oraz przedsiębiorców, którzy oferują rozwój w tym zakresie. – Polska nie może być narodem głupków, bo zginie, i naród i państwo. Nakłady finansowe, jakie przedsiębiorcy chcą przeznaczyć na stypendia czy badania naukowe powinny być odpisane od dochodu. Będziemy wzywać uczelnie w całym kraju, aby poparły pomysł utworzenia w tym celu bazy finansowej – dodał.
Karolina Krawczuk, kandydatka do Sejmu, mówiła o potrzebie wprowadzenia głębokich zmian w systemie podatkowym, które miałyby ułatwić funkcjonowanie małych i średnich firm oraz o sprzeciwie wobec budowy sklepu wielkopowierzchniowego w Wolanowie. - Nie chcemy, aby powtórzyła się sytuacja ze Skaryszewa, kiedy po powstaniu takiego sklepu, wiele osób straciło pracę. Utworzymy stowarzyszenie przedsiębiorców Wolanowa, aby jako podmiot, móc się temu sprzeciwić wykorzystując do tego zapisy prawa – tłumaczyła Krawczuk.
Jerzy Mieśnik odniósł się natomiast do propozycji Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego i przeniesienia siedziby miasta wojewódzkiego do Płocka. Mieśnik pytał, co stałoby się z urzędami i instytucjami wojewódzkimi, jak na przykład Komendą Wojewódzką Policji, które mają swoje siedziby w Radomiu.
- Deklaracje proponowane przez .Nowoczesną odnośnie utworzenia województwa radomskiego wcale nowoczesne nie są. Ten temat jest podnoszony przy okazji każdych wyborów. My proponujemy decentralizację administracji publicznej tak, by bez konieczności tworzenia nowego województwa, bo jak przekonaliśmy się jest to farsa programów wyborczych, przenieść część urzędów do Radomia – dodał Marcin Nowak, rzecznik prasowy Kukiz’15 w Radomiu.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>