Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Czyste powietrze w Radomiu. Radpec zmodernizował kotły [ZDJĘCIA]

dm 2015-12-31 15:15:00

W radomskiej spółce Radpec zakończył się projekt "Ograniczenie emisji spalin poprzez modernizację kotłów WR-25" w ramach norweskiego mechanizmu finansowego. Umowa w tej sprawie została zawarta z NFOŚiGW 5 marca 2014 roku.

Projekt ten polegał na wykonaniu instalacji, dzięki której została zwiększona skuteczność odpylania spalin w dwóch kotłach WR-25, oraz modernizacji w jednym z kotłów części ciśnieniowej kotła poprzez zabudowę III-go ciągu podgrzewacza wody zwiększającego jego sprawność i moc.

Zmodernizowano instalacje odpylania kotła WR-25 nr 3 i 4 w Ciepłowni Północ, dzięki czemu podwyższono jej sprawność. Dodatkowo zamontowano podgrzewacz wody (ekonomizer) w III ciągu kotła nr 4. Rurowy podgrzewacz powietrza w kotle zastąpiono podgrzewaczem wody (o powierzchni ogrzewalnej 316,7 m2) z regulacją ilości przepływu wody z funkcją temperatury spalin za kotłem. Dzięki niemu zostanie podwyższona sprawność kotła poprzez obniżenie temperatury spalin na wylocie z kotła o około 40-50°C, co przełoży się na wzrost sprawności rzędu 3%.

Dzięki przeprowadzonej modernizacji zmniejszeniu ulegnie ilość spalanego węgla, a w konsekwencji obniżenie emisji wszystkich zanieczyszczeń powietrza.

Pomiary spalin modernizowanych instalacji odpylania wykonane przez niezależne akredytowane laboratorium potwierdziły sprawność ogólną instalacji na poziomie 98,8%.

Dzięki inwestycji istniejące instalacje zostały dostosowane do wymagań wynikających z Dyrektywy 2001/80/WE w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł spalania o mocy powyżej 50 MW. Koszty projektu wyniosły 3 675 000,00 PLN, z czego 958 500,00 PLN stanowiła bezzwrotna dotacja.

Fundusze Norweskie są w 100% pokrywane z budżetu norweskiego. Inwestycja Radpecu została dofinansowana w 30% z tegoż o to funduszu.

- Państwa Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria kilka lat temu wstąpiły do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i jakby w zamian za to, korzystając z dobrodziejstw rynku UE, jednocześnie stworzyły dwa fundusze, tj. Norweski Mechanizm Finansowy, z którego skorzystaliśmy obecnie oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który wykorzystaliśmy w roku 2008. Radpec rozbudował wtedy sieć ciepłowniczą w rejonie Śródmieścia. Ciągle się rozwijamy i na następne lata planujemy kolejne inwestycje - powiedział Zbigniew Słowiński, wiceprezes Zarządu Radpec S.A. i Dyrektor ds. Techniczno-Eksploatacyjnych.

Zakres modernizacji każdej instalacji objął:
* wykonanie i montaż układu cyklofiltrów w miejsce baterii cyklonowych, z możliwością pracy wariantowej (workowej, mechanicznej oraz mieszanej w układzie równoległym), sterowanych za pomocą zasuw z siłownikiem, o skuteczności odpylania poniżej 100 mg/Nm3 w przeliczeniu na 6% O2 dla każdego z trzech wariantów oraz wykonanie i montaż multicyklonu osiowego typu MOS z uwzględnieniem nawrotu spalin;
* wykonanie układu odpylania z zachowaniem istniejącego sposobu odprowadzania spalin wentylatorami, których moce silników wynoszą 75 kW (2 szt.);
* dostosowanie zsypów popiołu do istniejącego przenośnika FULMAR 125 odbierającego pył spod zamontowanego cyklofiltra;
* zabudowę cyklofiltra w miejsce baterii cyklonów;
* wymianę kanałów spalin od kotła do wentylatorów ciągu spalin pod potrzeby cyklofiltra;
* wykonanie instalacji sprężonego powietrza zapewniającej czynnik w odpowiedniej jakości i ilości pod potrzeby cyklofiltra;
* wykonanie okablowania, opomiarowania, sterowania i sygnalizacji pracy, awarii cyklofiltrów instalacji odpopielania spalin spełniającej warunek ilości pyłu poniżej 100 mg/m3, sterowania wizualizacją z panelu operatorskiego i sterownika z szafy AKPiA;
* modernizację napędów wentylatorów spalin poprzez wymianę silników na nowe energooszczędne o mocy 75 kW (0.4 kV, 980 obr/min), z nowym sprzęgłem oponowym;
* wymianę tras kablowych zasilających, sterowniczych i pomiarowych w obrębie odpopielania kotła na koryta siatkowe wraz z osprzętem.

- Przed naszą spółką stoją kolejne wyzwania i inwestycje, które mam nadzieje również zostaną dofinansowane - zaznaczyła z kolei Barbara Kaleta, p.o. Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych i główna księgowa Radpecu.

Realizacja projektu spowoduje poprawę jakości powietrza, przyczyni się do zmniejszenia w ciągu roku emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w następujących ilościach:
CO2 - 678 ton/rok;
SO2 - 2,3 tony/rok;
NOx - 0,8 tony /rok;
CO - 0,3 tony/rok;
pył - 1,8 tony/rok – wartość dotyczy dwóch kotłów.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych