Na początku lipca ZUK wykonał mały, ale już niezbędny remont na skwerze położonym pomiędzy ulicami Wernera, Malczewskiego i Koszarowej (plac Żołnierzy 72 Pułku Piechoty). Uzupełniono ubytki w postumencie pod pomnikiem-mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego. Przy okazji wykonano obok nowe schodki i podjazd dla wózków, z których korzysta na co dzień sporo osób. W połowie lipca na placu z nowymi fontannami u zbiegu ulic Żeromskiego i Focha ustawionych zostało 20 szt. drewnianych donic z tujami szmaragdowymi. - Ciekawe jest to, że do ich produkcji użyliśmy drewno pozyskane w trakcie prowadzonych prac pielęgnacyjnych przede wszystkim w parku Leśniczówka. Donice o mahoniowej barwie idealnie komponują się z drewnianymi ławkami zamontowanymi na placu. Drewno jest lepszym izolatorem niż beton, więc donice zapewnią zimą roślinom odpowiednią ochronę przed przemarzaniem - mówi Marcin Walasik, rzecznik ZUK w Radomiu.
Pod koniec lipca zakład przeprowadził kompleksowe prace porządkowe w parku na Gołębiowie II. - Nasi pracownicy, wspólnie z ekipami Wodociągów Miejskich, oczyścili dno i brzegi znajdujących się tam oczek wodnych. Ponadto dokonano cięć pielęgnacyjne drzew i krzewów. Odmalowaliśmy również ławki ustawione wzdłuż alejek spacerowych - informuje rzecznik ZUK.
Na początku sierpnia ZUK zrobił prezent maluchom uczęszczającym do dwóch radomskich przedszkoli. Na terenie Publicznego Przedszkola nr 4 przy ulicy Kilińskiego 23 pojawiły się dodatkowe domki, drabinki i huśtawka. Dwie połączone wieże z domkami wzbogaciły również plac zabaw przed filią Publicznego Przedszkola nr 11 przy ulicy Chałubińskiego. -Urządzenia co prawda nie były fabrycznie nowe, ale znajdowały się w dobrym stanie technicznym - przekonuje Marcin Walasik. Przewiezione elementy placu zabaw stały wcześniej obok dawnej podstawówki przy ulicy Dzierzkowskiej.
W wakacje Zakład usług Komunalnych wykonał niezwykle pilny remont schodów znajdujących się w głównej alejce pomiędzy ulicami Słowackiego a Kwiatkowskiego w parku na Glinicach (obok dawnego kina Odeon). Oprócz nowych stopni powstał też podjazd dla wózków. To nie jedyna zmiana w tym miejscu - na odcinku od modernizowanych stopni do nowej drogi dojazdowej na teren pobliskiego dyskontu, stare i połamane płyty chodnikowe zstąpiono betonową kostką.
Sierpień był miesiącem poświęconym przygotowaniom do kolejnej edycji międzynarodowych pokazów Air Show 2013. ZUK był odpowiedzialny za przygotowanie dużych parkingów miejskich dla przyjezdnych widzów oraz ich sprawną obsługę. - W sumie pięć głównych parkingów, obsługiwanych przez naszych pracowników, było w stanie pomieści ok. 7 tysięcy 700 pojazdów. Gdyby okazało się, że zaczyna brakować na nich wolnych miejsc, byliśmy w każdej chwili przygotowani na uruchomienie dwóch rezerwowych dla ok. 500 samochodów. Ostatecznie nie było takiej potrzeby - dodaje rzecznik. Zadaniem ZUK było również stworzenie bezpiecznego parkingu rowerowego w okolicy lotniska na Sadkowie. Tym razem był on zlokalizowany w pobliżu kasyna wojskowego, więc tuż obok bram wejściowych na teren lotniska, więc skorzystało z niego wielu cyklistów. Radom odwiedziło w trakcie dwudniowych pokazów lotniczych dziesiątki tysięcy ludzi z różnych stron świata, więc tereny miejskie musiały być regularnie sprzątane. Ekipy sprzątające ZUK nieustannie zbierały śmieci z części płyty lotniska, wokół niego oraz z ulic, skwerów i parków w centrum miasta.
podsumowanie roku 2013.
We wrześniu ZUK na zlecenie Urzędu Miejskiego zajął się sprzątaniem wielu terenów gminnych, które nie są w stałym utrzymaniu zakładu. - Uporządkowaliśmy spory fragment działki położonej tuż przy alei spacerowej im. prof. Leszka Kołakowskiego między ulicami Struga a Miłą. W pobliżu przychodni zdrowia i targowiska wycięliśmy mnóstwo chwastów i przeprowadziliśmy cięcia pielęgnacyjne rosnących tam krzewów głogu, pod którymi poniewierało się mnóstwo śmieci. Przy okazji ustawiliśmy w pobliżu kilka betonowych koszy i naprawiliśmy ławki zniszczone przez wandali. Sporo wysiłku włożyliśmy również w uporządkowanie działki gminnej u zbiegu ulic Kleberga i Zakrzewskiej na Wacynie. W sumie w zeszłym roku uprzątnęliśmy w ten sposób ponad 30 działek gminnych spoza terenów będących pod naszą stałą opieką - informuje Marcin Walasik.
We wrześniu kolejne trzy ronda u zbiegu głównych tras, których utrzymaniem zajmuje się ZUK, zaczęły wyróżniać się masztami flagowymi. Nowe konstrukcje, które pełnią funkcję elementów promocyjnych miasta, stanęły na wyspach centralnych rond imienia Jana Łaskiego („kieleckie”), ks. Jerzego Popiełuszki („kozienickie”) i Matki Boskiej Fatimskiej („rzeszowskie”).
Na początku października park na Glinicach wzbogacił się o nowe rośliny. W zamian za wycięte kruche topole i klony jesionolistne w 2012 roku, posadzono tam nowe drzewa liściaste, iglaste oraz krzewy ozdobne. W sumie pojawiło się tam 8 szt., sosny czarnej, 4 szt. jodły kalifornijskiej, 5 szt. lipy szerokolistnej i 5 szt. buku pospolitego. Roślinność parku wzbogaciła się ponadto o 7 szt. dereni białej, 5 szt. leszczyny pospolitej, 8 szt. pęcherznicy kalinolistnej diablo i 5 szt. forsycji. Zmiany w roślinności można było też dostrzec przechodząc lub przejeżdżając przez centrum miasta. Na klombach, rabatach oraz w gazonach ustawionych przy głównych ulicach wymieniane były kwiaty. Letnie odmiany roślin były zastępowane gatunkami odporniejszymi na przymrozki.
Pod koniec października ZUK zakończył remont czterech dużych boksów w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Witosa. Ekipy „zieleni” ruszyły do parków oraz skwerów z grabiami i dmuchawami do sprzątania liści. Ostatnie dni października były szczególnie pracowite, gdyż pracownicy zajmowali się równocześnie porządkami na terenach nekropolii i wokół miejsc pamięci narodowej poza murami cmentarzy. W gestii ZUK była również organizacja miejsc handlowych wokół nekropolii na Borkach i Firleju.
W listopadzie rozpoczęto wykonywanie niezbędnych prac pielęgnacyjnych w drzewostanie znajdującym się na terenie całego miasta, poza rejonami będącymi w stałym utrzymaniu. Zadanie to zostało zlecone przez Urząd Miejski i jest w trakcie realizacji.
- Na kilka dni przed 11 listopada, czyli Świętem Niepodległości, przystąpiliśmy do wywieszania flag w wielu punktach miasta, a od połowy listopada zaczęliśmy zajmować się przygotowaniem dekoracji świąteczno-noworocznych. Ekipy „zieleni” rozpoczęły przygotowywać także zaniedbany drzewostan Starego Ogrodu do rozpoczęcia jego kompleksowej rewitalizacji - przypomina rzecznik. Kompleksowa rewitalizacja ruszyła w tym samym czasie i trwa również w parku Leśniczówka.
Grudzień również był miesiącem poświęconym na dekorowanie miasta przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. - Niestety, okazało się, że nie wszystkim spodobała się spora choinka udekorowana lampkami w parku na Południu. Pewnej nocy nieznani sprawcy zniszczyli prawie połowę lampek oplatających drzewo. Niestety, uszkodzono również sporo gałązek choinki - mówi Marcin Walasik.
Przed świętami Bożego Narodzenia pracownicy ZUK pomagali w organizacji miejskiej Wigilii na ul. Żeromskiego. Część z nich także powitała Nowy Rok na placu przed gmachem Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego w służbowych kombinezonach. Tam ZUK odpowiadał bowiem za sprzątanie placu w trakcie i po zakończeniu miejskiego Sylwestra.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Czym zajmował się Zakład Usług Komunalnych w minionym roku? [PODSUMOWANIE CZĘŚĆ II]
Przełom starego i nowego roku to okazja do podsumowań. Wiele instytucji i urzędów w tym czasie publikuje i udostępnia sprawozdania z całorocznej działalności. Dziś prezentujemy drugą część przeglądu najważniejszych prac, które w minionym roku wykonał Zakład Usług Komunalnych odpowiedzialny za utrzymanie terenów parków, skwerów i rond znajdujących się na przecięciu najważniejszych arterii. Część pierwsza znajduje się tutaj.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu