Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Czy zima zaskoczy drogowców? MZDiK w gotowości

MZDiK, red. rc 2014-11-20 13:00:00

Zima w tym sezonie jeszcze nie dała o sobie znać, ale synoptycy zapowiadają, że wkrótce może ona nadejść. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że jest w gotowości zimowej już od kilku tygodni. Pługopiaskarki mogą wyjechać na drogi w każdej chwili, gdyby pogoda się pogorszyła lub gdyby okazało się, że po nocnych przymrozkach jezdnie zrobiły się śliskie.

fot. MZDiK

Tradycyjnie miasto jest podzielone na trzy rejony. O stan ulic w okresie zimowym w rejonie pierwszym (w północnej części Radomia) dba firma Perfekt, w rejonie drugim (w części południowo-wschodniej) - firma Interbud, a w rejonie trzecim (w części południowo-zachodniej) - firma Zyko-Dróg. Każda posiada po sześć pługopiaskarek, dwie równiarki oraz jedną ładowarkę.

Wykonawcy dysponują również zapasem soli do posypywania jezdni, wystarczającym na trzy miesiące. Do usuwania śliskości na jezdniach używamy - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska - soli drogowej. Umowy z firmami są skonstruowane w taki sposób, że interweniują one w przypadku opadów śniegu bądź gwałtownego załamania pogody niezależnie od tego, czy ma to miejsce w sezonie zimowym, czy też poza nim.

Kolejność odśnieżania dróg w Radomiu jest następująca: najpierw krajowe i wojewódzkie, a potem powiatowe oraz pozostałe gminne - w tym przede wszystkim te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej.

- Zgodnie z przepisami, jezdnie pierwszej kategorii, czyli krajowe, powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od momentu ustania opadów, a drogi drugiej kategorii, czyli wojewódzkie i powiatowe - w ciągu ośmiu godzin. Uruchomiliśmy numer interwencyjny, pod którym dyżurują pracownicy MZDiK, nadzorujący zimowe utrzymanie ulic w granicach Radomia – mówi Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK. Ten numer to 604 984 946.

- Warto podkreślić, że wydatki na zimowe utrzymanie ulic rozliczamy w ramach roku kalendarzowego, a nie sezonu zimowego. Budżet na ten cel w roku 2014 wynosi 4 miliony 550 tysięcy złotych. Z tej kwoty wykorzystaliśmy na razie trzy czwarte. Pozostałe fundusze w zupełności wystarczą do końca tego roku. Koszty zimowego utrzymania ponoszone przez nas od 1 stycznia będą już rozliczane w ramach przyszłorocznego budżetu – wyjaśnia rzecznik.

Za odśnieżanie chodników przed obiektami, które nie należą do miasta, są odpowiedzialni ich właściciele i zarządcy. Trotuary, które przylegają do pustych działek należących do miasta odśnieżają służby gminne. MZDiK odpowiada w tym sezonie za miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Z kolei chodniki przed obiektami należącymi do Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu utrzymuje w czasie sezonu zimowego właśnie ta jednostka. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych