Z wyników wstępnych badań przeprowadzonych przez pracowników WSNSiT wynika, że 41% mieszkańców Radomia uważa, że w mieście żyje się bezpiecznie. Z kolei 26% nie czuje się bezpiecznie. Według autorów raportu dane te są niepokojące i wymagają głębszej analizy. Wyraźnie widoczny jest tu brak poczucia rozumianego szeroko bezpieczeństwa.
Badani oceniali także działalność radomskiej policji. Jedynie 29% respondentów oceniło pracę policji jako skuteczną. Tylko 15% respondentów źle ocenia skuteczność policji. Jednak ponad połowa ankietowanych nie umiała ocenić skuteczności policji.
Zdaniem autorów raportu miejska policja powinna albo poprawić swoją skuteczność albo popracować nad przekazem medialnym i społecznym na jej temat.
- Jeśli chodzi o ocenę działań policji i poczucie bezpieczeństwa, istotnie jest tak, co widać w wynikach badań, że jest bardzo duża grupa osób niezdecydowanych (33%), nie potrafiących określić czy czuje się bezpiecznie czy nie. Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę odpowiedzi tych osób, które zajęły kategoryczne stanowisko, widać, że przeważa jednak ta pozytywna ocena stanu bezpieczeństwa, zwłaszacza w poszczególnych dzielnicach, tutaj 47 % respondentów ocenia naszą pracę pozytywnie - podkreśla Karol Szwalbe, komendant miejskiej policji.
- Wyciągnięcie konkretnych wniosków odnośnie poszczególnych dzielnic nastąpi wtedy, gdy zwiększona zostanie grupa respondentów - zapowiada Karol Szwalbe, komendant miejskiej policji.
Aby grupa respondentów była reprezentatywna, a wyniki badań wiarygodne, należałoby przeankietować minimum tysiąc odpowiednio wybranych osób. - W oparciu o wyniki tych badań, które mają być przeprowadzone do końca bieżącego roku, będziemy mogli wyciągnąć bardzo konkretne wnioski odnośnie pracy np. niektórych podległych komisariatów, odnośnie tego co w zakresie bezpieczeństwa należy zrobić w konkretnych dzielnicach. To pozwoli na sformułowanie następnych zadań i przedsięwzięć do realizacji we współpracy z innymi podmiotami - tłumaczy komendant.
- Wyniki przeprowadzonych badań śwadczą o tym, że poczucie obwatelskości jeszcze u nas szwankuje. Mamy jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej - tłumaczy Maria Pierzchalska, rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych.
Przypomnijmy, 20 czerwca komendant miejski i władze uczelni podpisały porozumienie dotyczące przeprowadzenia badań ankietowych na temat bezpieczeństwa oraz poczucia zagrożenia wśród mieszkańców Radomia. Badania prowadzone były w czerwcu przez studentów i pracowników Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu. Wzięło w nich udział 202 mieszkańców Radomia. Przedstawiony raport miał za zadanie wskazać palące problemy mieszkańców oraz pomóc w ich rozwiązaniu.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>