Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Czy pamiętasz o tej ważnej sprawie? Warto się zapoznać

dm 2016-12-27 07:00:00

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku czynne było okno transferowe, podczas którego decydowaliśmy o tym gdzie trafi część naszej składki emerytalnej – w całości na subkonto w ZUS lub do OFE i na subkonto w ZUS. Czy pamiętamy jednak o tym, że niezależnie od naszej decyzji środki te podlegają dziedziczeniu?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu

Warto pamiętać, że składki na II filar ubezpieczenia emerytalnego są dziedziczone w razie śmierci ubezpieczonego. Jeśli osoba zmarła w chwili śmierci była w związku małżeńskim, połowa środków zgromadzonych na jej rachunku w otwartym funduszu emerytalnym i na subkoncie w ZUS-ie należy się małżonkowi. Druga połowa jest dzielona między osoby uposażone, czyli te wskazane przez ubezpieczonego do dziedziczenia po nim. Jeżeli zmarły nie był w związku małżeńskim albo między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, wówczas wszystkie pieniądze należą się osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku.

Uposażonych możemy wskazać podpisując umowę z OFE albo składając do ZUS-u formularz ZUS-US-WSZ-01. Jako uprawnione do zgromadzonych środków możemy wskazać dowolne osoby, a nawet określić ich udziały procentowe w kwocie podlegającej podziałowi. W każdej chwili możemy także zmienić swoją decyzję dotyczącą uposażonych.

Osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na rachunku w OFE i subkoncie w ZUS-ie po zmarłym ubezpieczonym powinny wystąpić o wypłatę przysługującej im części do OFE. Złożenie wniosku uruchamia wówczas postępowanie w ZUS-ie dotyczące podziału i wypłaty środków z subkonta. OFE zawiadamia wtedy w ciągu 14 dni ZUS o osobach, którym wypłacił pieniądze oraz o udziale procentowym tych osób w majątku. Następnie ZUS pomiędzy te same osoby dzieli środki z subkonta. Inaczej dzieje się w przypadku osób niebędących członkami OFE, dla których prowadzone jest wyłącznie subkonto. Podziału tych środków osobom uprawnionym dokonuje wyłącznie ZUS, dlatego zainteresowani powinni złożyć w Zakładzie formularz ZUS-US-WSS-01.

Sposób przekazania należnych środków uzależniony jest od osoby, która je dziedziczy. W przypadku małżonka objętego wspólnością majątkową zachodzi tzw. wypłata transferowa, która oznacza przelanie określonej kwoty na jego rachunek w OFE i subkonto w ZUS-ie. Natomiast część należąca się innym osobom uposażonym jest wypłacana w formie pieniężnej, najczęściej przelewami na wskazane rachunki bankowe.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych