Swoją gotowość do właściwego zimowego utrzymania ulic i chodników zgłosili m.in. przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, Zakładu Usług Komunalnych i „Administratora”. Na zlecenie MZDiK utrzymaniem 294 kilometrów ulic zajmą się trzy firmy, z których każda posiada po 6 pługopiaskarek, dwie równiarki i jedną ładowarkę. Dysponują one zapasem 3 tysięcy ton soli drogowej. W pierwszej kolejności będą odśnieżane drogi krajowe, później wojewódzkie, powiatowe i gminne. Jak zawsze priorytetem będą te ulice, po których jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej. MZDiK zapewnił jednocześnie, że będzie także prowadzone odśnieżanie interwencyjne ulic, które nie są objęte podstawowych systemem zimowego utrzymania dróg.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz Zakład Usług Komunalnych i Administrator będą też dbać o stan chodników. Z kolei Straż Miejska, podobnie jak w poprzednich latach, będzie patrolowała miasto sprawdzając, jak z obowiązku utrzymania chodników wywiązują się właściciele przylegających nieruchomości. Strażnicy będą interweniować także w sytuacjach, kiedy pojawią się sople zagrażające przechodniom.
Do zimy przygotowane są także miejskie spółki. W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w pełnej gotowości są służby remontowe. Jest też rezerwa autobusów gwarantująca, że wszystkie kursy będą wykonywane. Całodobowe dyżury pełnią także służby Radpecu i Wodociągów Miejskich, które w przypadku awarii sieci mogą zareagować natychmiast, bez względu na porę dnia.
Podczas spotkania została także omówiona kwestia opieki nad osobami bezdomnymi. Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz radomskiej Caritas zapewnili, że każdy, kto będzie potrzebował pomocy, znajdzie ją. Podstawowym warunkiem przyjęcia do noclegowni jest trzeźwość. W innych przypadkach bezdomni trafiają m.in. do pomieszczeń w komendzie policji lub do szpitali. Jednocześnie strażnicy miejscy, policjanci i streetworkerzy sami docierają tam, gdzie często przebywają bezdomni. Informują o miejscach, w których można uzyskać pomoc, w tym np. nocleg, odzież lub ciepły posiłek. - Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani i kiedy przyjdzie do nas prawdziwa zima, sprawnie poradzimy sobie z jej skutkami. Na spotkaniu udało się omówić wiele szczegółów, które mogą tylko usprawnić pracę - ocenia wiceprezydent Konrad Frysztak.
Uczestnicy spotkania nie kryli, że w wielu kwestiach potrzebna jest też szeroka akcja informacyjna mająca na celu zapobieganie nieszczęśliwym zdarzeniom. Władze miasta po raz kolejny przypominają m.in. o systemie SI SMS. Każdy, kto w swoim telefonie komórkowym zainstaluje odpowiednią aplikację, będzie otrzymywał bieżące informacje, m.in. o nadchodzących załamaniach pogody i sytuacji na drogach, a także ostrzeżenia np. przed gołoledzią czy spadającymi soplami. Z kolei przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej apelują do mieszkańców o montowanie czujników czadu, które skutecznie mogą zapobiec zatruciom. - Osoby korzystające z komunikacji miejskiej zachęcamy także do korzystania w autobusach z tzw. „ciepłych guzików”, które sterują otwieraniem drzwi. To pozwoli zapobiec niepotrzebnemu wychładzaniu wnętrz i podniesie komfort jazd, czy oczekiwania na odjazd z przystanku końcowego - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>