- To jeden z elementów naszego programu „Siła w seniorach”, w ramach którego podejmujemy m.in. działania związane z bezpieczeństwem osób starszych. Czujniki czadu to sprawdzone rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom np. pieców węglowych, czy piecyków gazowych – podkreśla wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
W ramach programu przewidziana jest organizacja dziesięciu prelekcji (każda dla ok. 40 uczestniczek i uczestników programu) na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą czad. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem oraz jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia czadem i jak udzielić pierwszej pomocy. Po zakończeniu każdej z prelekcji zostaną rozdane czujniki czadu.
Czujniki czadu będą mogły otrzymać osoby, które w swoich mieszkaniach używają urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania, takich jak: piecyki łazienkowe, piece gazowe, piece opalane drewnem, węglem lub olejem opałowym, kominki gazowe i naftowe ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe. W pierwszej kolejności czujniki będą przyznawane osobom mieszkającym samotnie i osobom niepełnosprawnym po okazaniu aktualnego orzeczenia o stopniu i rodzaju niepełnosprawności.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który należy złożyć w Centrum Kształcenia Zawodowego, ul. Saska 4/6 lub w Centrum Aktywności Seniorów, ul. Traugutta 31/33.
Szczegółowe informacje na stronie: https://www.radom.zdz.kielce.pl/menu-ogloszenia/890-czujnik-czadu-dla-seniora.html.