Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Co zrobić, żeby nie trafić do więzienia? Oni już wiedzą [ZDJĘCIA]

K.S. 2014-10-08 13:49:00

- Jestem zabójcą klasycznym. Odsiaduję 15-letni wyrok - takie słowa usłyszała radomska młodzież od osadzonego podczas spotkania w ramach programu "Więzienie - starcony czas". Właśnie rozpoczęła się II edycja tego programu. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 2,5 tysiąca uczniów z 33 szkół.

O tym, jak dotkliwe mogą być skutki wejścia w kolizję z prawem, dowiadują się uczniowie klas trzecich gimnazjalnych podczas specjalnych zajęć – wycieczek do aresztu śledczego w ramach programu profilaktycznego „Więzienie stracony czas”. To już II edycja tego programu. Zajęcia obejmują projekcję filmu oraz dyskusję, następnie każda klasa jest przeprowadzana  po terenie aresztu.

- Celem programu  jest zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości, przemocy rówieśniczej i demoralizacji nieletnich oraz na przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości – mówi wiceprezydent Ryszard Fałek, odpowiedzialny we władzach miasta za sprawy dotyczące edukacji.  - Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, jakie może ponieść konsekwencje nieprzemyślanego zachowania i błędnie podjętych decyzji – dodaje wiceprezydent Fałek.

Jak twierdzi kom. Sławomir Grzyb, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu, przestępczość nieletnich spadła i to zasługa profilaktyki, jaką stosują służby więzienne czy policja. I edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem.

- Odwiedziło nas wówczas 2,5 tysiąca uczniów z 33 szkół nie tylko z Radomia, ale m.in. z Warszawy, Puław czy Marianpola. Mamy nadzieję, że i w tym roku przyjedzie do nas spora grupa młodzieży. Jesteśmy wykonawcami wyroków. Tutaj widzimy tragedie osadzonych. Chcemy pokazać młodym ludziom, że niewarto tu trafić - mówi kom. Sławomir Grzyb.

Zajęcia będą się odbywały w środy i piątki po dwie godziny. Młodzież najpierw zwiedzi więzienie, zobaczy cele, w których mieszkają osadzeni, salę sportową, pokój widzeń, kaplicę, spacerniaki, następnie przejdą do świetlicy i tam obejrzą film zrealizowany przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz służby więziennej. Ostatnim puntem programu ma być rozmowa z zamymi osadzonymi.

Pierwsza grupa już przeszła tę niezwyklą lekcję wychowawczą - to uczniowie z PG 4, którzy z zaciekawieniem zwiedzali poszczególne pomieszczenia aresztu, szli przez więzienne korytarze, obejrzeli film, na którym zobaczyli jak łatwo trafić do więzienia przez jedno nieprzemyslane zachowanie.

Potem spotkali się z dwoma osadzonymi: Tomkiem, który za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem odsiaduje 15-letni wyrok oraz z Michałem, który za kradzieże i narkomanię trafił do więzienia na 7 lat. Pierwszy z nich przed zabójstwem prowadził firmę, miał żonę i dziecko. Drugi od młodych lat sprawiał problemy wychowawcze, kradł, wpadł w narkotyki. Jak sam mówi, nawet narodziny syna nie powstrzymały go od zażywania narkotyków. Obaj panowie kończą wyroki. Zdecydowali się na spotkanie z młodzieżą i rozmowę o swoim życiu, by ostrzec młodych ludzi przed konsekwencjami złych decyzji.

- Życie w więzieniu jest zupełnie inne. Brakuje mi przede wszystkim wolności, ale też takich zwykłych, prozaicznych rzeczy, np. pójścia na zakupy, leżenia na trawie i wąchania kwiatków czy spotkania ze znajomymi. Nigdy nie pozbędę się myśli, że zabiłem człowieka. Przy tym bólu siedzenie w więzieniu to pikuś. Szanujcie to, co macie. Żyjecie w pięknym świecie. Życie jest piękne. Zanim coś zrobić, dobrze się zastanówcie, jakie to może mieć konsekwencje w przyszłości - mówił pan Tomek.

- Więzienie uczy pokory. Tutaj oglądanie telewizji, praca, bycie na sali gimnastycznej to przywilej. Na wolności chcę zmienić swoje życie. Chcę być dobrym człowiekiem, a przede wszystkim chcę zobaczyć swojego syna, którego nie widziałem od trzech lat - powiedział pan Michał.

Po wyjściu z aresztu młodzież była pełna refleksji. - Zobaczyliśmy, jak życie tutaj wygląda naprawdę. To straszne. Świat się zmienia, a ci ludzie tego nie widzą. To skłania nas do głębokich przemyśleń nad swoim postępowaniem, nad byciem dobrym człowiekiem, żeby tutaj nie trafić - powiedziała jedna z uczennic. - Najbardziej byłem zaskoczony słowami pana Tomka, który mimo możliwości ubiegania się o wcześniejsze wyjście z więzienia, nie chce tego zrobić, ponieważ uważa, że 15 lat za zabójstwo z okrucieństwem to i tak niewiele - dodał inny uczeń.

Program potrwa do marca przyszłego roku, odbędzie się łącznie 38 spotkań, w których  udział weźmie 76 klas trzecich gimnazjalnych z terenu Radomia.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych