Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Co trafia na radomskie składowisko?

cir 2017-04-15 14:57:00

Znajdujące się na radomskim Wincentowie składowisko odpadów zostało oddane do użytkowania w roku 1988. Jeszcze kilka lat temu trafiały tu wszystkie odpady wytwarzane przez mieszkańców Radomia i okolic. Sytuacja zmieniła się w roku 2008, kiedy to uruchomiony został Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych.

Od tego czasu odpady komunalne trafiają na linie technologiczne zakładu, natomiast na składowisku deponowane są tylko i wyłącznie pozostałości po mechaniczno-biologicznej obróbce odpadów. Te pozostałości to tzw. balast, którego na chwilę obecną nie można poddać innym procesom technologicznym.

W porównaniu do okresu sprzed wybudowania ZUOK na składowisko trafia tylko niewielka część odpadów, jakie kierowane tam były do roku 2008. Dzięki temu żywotność składowiska znacząco wydłużyła się, a jego negatywny wpływ na środowisko został wyeliminowany.

Należy podkreślić, iż kierowane obecnie na składowisko odpady to pozostałości po biologicznym procesie przetwarzania odpadów, stabilne biologicznie, czyli nie zawierające substancji organicznych. Dzięki temu nie wpływają one na wzrost zawartości metanu w złożu i nie powodują jego emisji do atmosfery. Fakt stabilności biologicznej odpadu potwierdzają badania, przeprowadzane cyklicznie przez akredytowane laboratoria. Takie postępowanie jest zgodne z obowiązującym obecnie prawem (polskim oraz unijnym), które zakazuje kierowania na składowisko odpadów ulegających biodegradacji lub nie poddanych przetworzeniu.

Zgodnie z obowiązującą na radomskim składowisku instrukcją jego eksploatacji deponowane warstwy odpadów przykrywane są tzw. warstwą izolacyjną, która zabezpiecza przed wydzielaniem się do atmosfery gazu składowiskowego. Dzięki temu składowisko nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko.

Niezwykle istotnym jest, iż na składowisku funkcjonuje instalacja odgazowania, składająca się ze specjalnych studni, których głównym zadaniem jest przechwycenie jak największej ilość biogazu produkowanego przez złoże. Ze studni gaz odbierany jest rurociągami i prowadzony przez stacje zbiorcze do stacji sprężania, wyposażonej w urządzenia do zasysania biogazu oraz w dwa agregaty prądotwórcze, o łącznej mocy elektrycznej 677 kW. Dzięki temu w istotny sposób ogranicza się emisję biogazu do atmosfery, a z wyprodukowanej w ten sposób energii elektrycznej powstaje ciepło odpadowe, wykorzystywane do centralnego ogrzewania oraz podgrzania wody użytkowej na potrzeby całego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych