"W Lublinie powstaje właśnie Centrum Inteligentnego Przemysłu. Stworzy je firma Ursus, znany producent ciągników, maszyn rolniczych i autobusów w kooperacji z miastem Lublin i Politechniką Monachijską.
12 lipca 2017 r. na terenie Industrie Center Obernburg w Bawarii, podpisane zostało porozumienie w tej sprawie. Ostateczne podpisanie umowy nastąpi w trakcie wizyty Dyrektora Zarządzającego TUM Int. (spółka reprezentująca Politechnikę Monachijską), Daniela Gottschalda oraz Hans-Joachima Heuslera Dyrektora Zarządzającego Bayern International w Lublinie, w dniach 20-22 września 2017 roku.
Centrum Inteligentnego Przemysłu ma powstać na 140-hektarowej działce na terenach po byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych. Będą w nim prowadzone m.in. prace nad pojazdami elektrycznymi. Obecnie na terenie dawnej fabryki pracuje ok. 4,5 tysiąca osób. Miasto chce, by do 2030 roku w tutejszym przemyśle było zatrudnionych nawet 10 tysięcy osób.
Powstanie Centrum pomoże w przyciąganiu inwestorów krajowych oraz zagranicznych z wybranych sektorów, tworząc jednocześnie płaszczyzny współpracy z lokalnymi dostawcami. TUM International GmbH, będące globalnym centrum kompetencji w zakresie rozwoju terenów przemysłowych oraz budowy i zarządzania centrami transferu technologii, stale współpracującym między innymi z firmami SIEMENS AG oraz Evonik.
Co może zyskać Radom?
W przypadku porozumienia Regionów odnośnie inicjatyw ponad regionalnych radomskie firmy skorzystają na zintegrowaniu oraz zaangażowaniu w prace w obszarach związanych ze elektromobilnością czy też innowacjami w rolnictwie (producenci maszyn, logistyka). Jest to również szansa znalezienia kolejnych partnerów biznesowych (branże motoryzacyjne, maszynowe, innowacyjność w rolnictwie).
Radomskie firmy mogą również bezpośrednio zaangażować się w budowę Centrum Inteligentnego Przemysłu, co stwarza kolejne możliwości współpracy w zakresie elektromobilności czy automatyzacji produkcji. To również szansa dla naszych uczelni na wymianę doświadczeń, w tym naukowych (podniesienie poziomu innowacyjności oraz intensyfikację współpracy między sektorem nauki a biznesem). Dla szkół zawodowych może to stanowić wprowadzenia kształcenia (z poziomu miejskiego) na kierunkach, które w zakresie podmiotowej współpracy są potrzebne i przyszłościowe (wykwalifikowane kadry).
Dlatego jako Sojusz Lewicy Demokratycznej, działając w interesie mieszkańców miasta, mając na uwadze rozwój i przyszłość Radomia, apelujemy do Prezydenta Radosława Witkowskiego, radomskich parlamentarzystów oraz radnych wojewódzkich o wykorzystanie wszelkich możliwości zaangażowania w ten projekt miasta Radomia, naszych uczelni, szkół zawodowych oraz firm."
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>