Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

CBA w Urzędzie Miejskim! Prokuratura wszczyna śledztwo

K.S. 2014-10-01 13:56:00

CBA złożyło doniesienie do Prokuratury Okręgowej w Radomiu o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Urzędu Miejskiego. Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków przy umarzaniu podatku od nieruchomości w wysokości ponad 804 tys. zł. 17 września radomska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

- 17 września br. prokurator wszczął śledztwo w sprawie niedopełnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu Miejskiego podejmowanych w latach 2012-2014 z upoważnienia prezydenta miasta decyzji umorzenia zaległego podatku od nieruchomości w kwocie ponad 804 tys. zł. Przy czym niedopełnienie obowiązków polegało na przeprowadzeniu 21 takich spraw i wydaniu takich decyzji. Prokuratura rozpoczęła śledztwo po złożeniu przez CBA doniesieniu o możliwości popełnienia przestępstwa. Za ten czyn grozi do 10 lat więzienia - mówi Marian Potera, prokurator z Wydziału Śledczego radomskiej prokuratury. 

CBA przeprowadziło kontrolę w magistracie na przełomie 2013-2014 roku. - Same materiały lustracyjne są dość obszerne. Liczą kilkaset stron. Prokuratura będzie przesłuchiwała urzędników i osoby, które ubiegały się o umorzenie podatku. Wyniki śledztwa poznamy za killka miesięcy - dodaje prokurator Potera.

Urząd Miejski komentuje sprawę: "Nie jest niczym nadzwyczajnym, że służby i instytucje do tego powołane dokonują regularnych kontroli w Urzędzie Miejskim w Radomiu. W sytuacji, kiedy mają wątpliwości, przekazują sprawę do wyjaśnienia odpowiednim instytucjom. Należy podkreślić, że takich postępowań w Urzędzie Miejskim prowadzonych było wiele i kończyły się one umorzeniem" - czytamy w odpowiedzi. 

Jak tłumaczy magistrat, sprawy udzielania ulg podatkowych są regulowane przepisami ustawy „Ordynacja podatkowa” zobowiązującymi prezydenta, wójta, burmistrza do podejmowania decyzji o stosowaniu ulg wyłącznie w oparciu o dwie przesłanki, ważnego interesu podatnika bądź ważnego interesu publicznego.

- Chcielibyśmy podkreślić, że gmina respektować musi wszystkie przepisy. Zarówno przepisy krajowe, czyli ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jak i przepisy unijne umożliwiają samorządowi sprawowanie mecenatu w celu ochrony dziedzictwa kulturowego, ale też co należy podkreślić warunkiem korzystania z takiej pomocy publicznej przez przedsiębiorców do końca 2013r.  było to, iż nie mogli znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej. CBA odnosi się tylko do ustawy „Ordynacja Podatkowa” - mówi Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik UM.

Wszystkie wnioski o ulgi są opiniowane przez komisję ds. ulg powołaną przez prezydenta Radomia. Sprawy badane przez CBA  dotyczyły przede wszystkim umorzeń podatku od nieruchomości  stosowanych w celu ochrony dziedzictwa kulturowego w Radomiu, m.in. renowacja zabytkowych obiektów.

- Ulgi o tym charakterze stosowane są od około 14 lat, a informacje o możliwości ich stosowania podawane, były wielokrotnie do wiadomości za pośrednictwem mediów. Wspieranie  działań zmierzających do ochrony zabytków w Radomiu i poprawy estetyki miasta zawsze spotykało się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też w 2014 r.  podjęta została uchwała przez Radę Miejską w Radomiu o udzielaniu zwolnień tym podatnikom podatku od nieruchomości, którzy dokonają remontu przynajmniej frontowej elewacji budynków położonych w strefie konserwatorskiej - tłumaczy rzecznik UM.

Prezydent Andrzej Kosztowniak liczy na szybkie wyjaśnienie sprawy przez prokuraturę i deklaruje ze swej strony współpracę w tym zakresie

- Spotkałem się z taką sytuacją po raz pierwszy. Mam nadzieję, że prokuratura zajmie się tą sprawą jak najszybciej. Czekam na wyjaśnienia. Będziemy służyć każdą informacją. Jestem spokojny o efekt śledztwa. Decyzje podatkowe podejmuje zespół ludzi. Żaden wiceprezydent, ani prezydent nie podpisuje tych dokumentów. Aczkolwiek podpisuje je z mojego upoważnienia. Trudno mi się odnieść do opinii CBA. Jego formuła jest dość lakoniczna - komentuje prezydent Andrzej Kosztowniak. 

Popołudniu rzecznik UM w uzupełnieniu komunikatu przesłała wiadomość, że pismo Prokuratury Okręgowej skierowane jest do Prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka, jako ?reprezentującego ujawnionego pokrzywdzonego?.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych