Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Bulwary zielonymi płucami Radomia. Rusza inwestycja

sas 2014-10-08 15:43:00

Urząd Miejski rozstrzygnął przetarg na budowę dwóch odcinków ulic, które połączą na terenie Parku Kulturowego Stary Radom dwa bulwary, północno-zachodni oraz południowo-wschodni. Inwestycja zakłada także budowę ścieżek rowerowych oraz toru dla rolkarzy. Prace potrwają do końca czerwca 2015 roku.

W przetargu wzięło udział siedem firm, jednak to radomska firma przedstawiła najkorzystniejszą cenowo ofertę. W tym tygodniu zostanie podpisana umowa ze Spółdzielnią Rzemieślniczą Budowlana, która wyceniła inwestycję na 3 mln 565 tys. złotych.

Pierwszy etap realizacji ogromnego przedsięwzięcia, związanego z tworzeniem parku kulturowego w najstarszej części Radomia, będzie polegał na budowie przedłużenia ulicy Odrzańskiej (Bulwar Północno-Zachodni) oraz połączenia ulicy Piotrówka z ulicą Jaworową (Bulwar Południowo-Wschodni). Łączna długość dróg, które powstaną w ramach tego zamówienia, wynosi 1614 metrów. Dodatkowo powstaną ścieżki rowerowe oraz tor dla rolkarzy. Przyszłe bulwary będą oświetlone energooszczędnymi lampami typu LED.  

Docelowo, ścieżki rowerowe mają połączyć się z już istniejącymi w mieście, z jednej strony nad zalewem na Borkach, z drugiej aż do ul. 11-go Listopada. - Chcemy, aby połączenie z Borkami powstało jak najszybciej. Najprostszą formą będzie poprowadzenie ścieżki przez przejście dla pieszych na ul. Maratońskiej. Myślimy jednak nad bardziej skomplikowanym rozwiązaniem czyli przeprowadzeniem ścieżki pod ulicą lub estakadą. Jest możliwość przeprowadzenia jej dołem, obecnie prowadzimy konsultacje na ten temat z Wodociągami Miejskimi – wyjaśnił podczas dzisiejszej konferencji prezydent Andrzej Kosztowniak.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Radomiu z 8 września 2011 roku, w Parku Kulturowym Stary Radom zostały wyodrębnione dwie strefy. Pierwsza z nich, zwana parkiem Mleczna, obejmuje tereny zielone w dolinie rzeki Mlecznej wraz z grodziskiem Piotrówka. Drugą strefę stanowią natomiast tereny zurbanizowane i pozostałe w granicach Parku Kulturowego Stary Radom. - Dzięki inwestycji połączymy dwie części miasta, bo póki co są one zwrócone do siebie tyłem,  a rozgranicza je rzeka Mleczna. Dla czynnie uprawiających sport park będzie doskonałym miejscem, aby pojeździć na rowerze czy na rolkach, a dla tych, którzy preferują bierne odpoczywanie, będzie możliwość, aby poleżeć na kocu – dodał prezydent. 

Tworzenie samego parku potrwa kilkanaście lat. Drugi etap realizacji całego projektu będzie polegał na przywróceniu dawnego biegu rzeki Mlecznej. - Trzeba zaznaczyć, że tylko część działek na tym terenie należy do gminy, resztę będziemy musieli wywłaszczyć. To również wpłynie na koszt całej inwestycji, której obecnie nie jesteśmy w stanie oszacować. Mowa jednak o kilkudziesięciu milionach złotych. Dodam, że działki te stanowią nie lada problem dla właścicieli, ponieważ nie mają one przeznaczenia pod zabudowę a pod tereny zielone – wyjaśnił prezydent. I jak dodał, Radom zakwalifikował się do drugiego etapu programu „Life”, który zakłada pozyskanie środków na budowę parku z Unii Europejskiej. O jaką kwotę dofinansowania miasto się stara? Tego prezydent nie ujawnił.

Dopełnieniem całego terenu, który obejmuje 100 hektarów, jest wybudowany kilka lat temu parking przy ulicy Dębowej. Niewiele osób wie, jak rozległy jest to obszar. Parking od ulicy Dębowej powstał z myślą nie tylko obsługi nekropolii, ale także po to, by radomianie mieli gdzie zostawić samochód idąc na radomskie bulwary. Parking powstanie także z drugiej strony parku, w okolicach przyszłej siedziby sanepidu przy ulicy Okulickiego. - Budowa bulwarów i ścieżek rowerowych otworzy teren dla mieszkańców. To zielone płuca Radomia – powiedział Jacek Podsiadło, z-ca dyrektora MZDiK.

W dolinie rzeki zostaną urządzone miejsca do aktywnego wypoczynku młodzieży i dorosłych, place zabaw dla dzieci, miejsca do grillowania oraz wybiegi dla psów. Park Mleczna ma stać się ulubionym miejscem wypoczynku radomian oraz jedną z największych atrakcji miasta. - Znamy dokładnie ten teren. Zrobiliśmy rozpoznanie i wiemy, gdzie mogą być obszary dostępne dla wszystkich, gdzie będą tereny chronione, na których znajdują się między innymi cenne obiekty archeologiczne. Chcemy także, aby teren w dalszym ciągu był otwarty dla naukowców, którzy od lat prowadzą tam badania archeologiczne – podsumował prezydent. W przyszłości cały obszar Parku Kulturowego znajdzie się w obszarze monitoringu miejskiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych