Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Budżet obywatelski wystartował. Miesiąc na składanie wniosków

mawi, radom.pl 2015-01-14 13:02:00

Ruszył budżet obywatelski na 2016 r. Jego strat ogłosił dzis prezydent Radosław Witkowski. Od dziś można już składać do Urzędu Miejskiego wnioski o finansowanie lokalnych projektów. - Tylko na Ustroniu dostrzegam kilkadziesiąt takich potrzeb - mówi prezydent Witkowski.

Od lewej: Mateusz Tyczyński, Radosław Witkowski i Paweł Dycht

 Zachęcamy radomian do składania wniosków, to szansa na realizację najpilniejszych, lokalnych potrzeb – powiedział prezydent Radosław Witkowski ogłaszając start budżetu obywatelskiego 2016 i dodał: - Radomianie z dużym zaangażowaniem uczestniczą w tworzeniu budżetu obywatelskiego, warto więc wspierać ich entuzjazm, dając szansę na  realizację jeszcze większej ilości zgłaszanych wniosków.

Jednocześnie  prezydent podkreślił, że do zasad przyszłorocznego budżetu obywatelskiego została wprowadzona istotna zmiana, polegająca na ograniczeniu do 600 tysięcy kwoty, jaka może być przeznaczona na jeden projekt. – To zwiększa szanse realizacji mniejszych projektów, dotyczących mniejszych, lokalnych społeczności. Tylko na Ustroniu dostrzegam kilkadziesiąt takich potrzeb – dodał prezydent Witkowski wyrażając przekonanie, że budżet obywatelski na rok 2016 będzie jeszcze lepszy niż ubiegłoroczny.

Mateusz Tyczyński szef kancelarii zwrócił uwagę na skrócony okres przygotowania wniosku. – Poprzedni kończył się po wakacjach, co często kończyło się tym, że zostawiano sprawy na ostatnią chwilę. Teraz chcemy zmobilizować wnioskodawców do wzmożonej pracy nad projektami i ich promocją – powiedział Mateusz Tyczyński.

Paweł Dycht, kierownik Centrum Konsultacji Społecznych, podkreślił, że właśnie w ramach takich konsultacji składany jest budżet obywatelski i musza go zatwierdzić radni. – Jesteśmy otwarci na współpracę z wnioskodawcami, będziemy odpowiadać na ich zaproszenia w teren i pomagać weryfikować wnioski. Przygotujemy też plakaty, na których każdy wnioskodawca będzie mógł promować swój projekt – stwierdził Paweł Dych. 

W przyszłym roku na budżet obywatelski prezydent miasta przeznacza kwotę 4 800 000 zł. To o 600 tysięcy więcej niż w tegorocznym. Oznacza to, że na każdy z obszarów (pięć części miasta i jeden ogólnomiejski) pula środków wyniesie 800 tysięcy  złotych.  

Propozycje projektu do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Radomia powyżej 16 roku życia. Wnioski przyjmowane będą od 14 stycznia do 13 lutego.

Wypełnione formularze można złożyć w wersji papierowej w czterech stałych punktach obsługujących konsultacje:

- w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego ul. Kilińskiego 30,  

- w Biurze Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9,  

- w Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1 

- w Centrum Komunikacji Społecznej ul. Żeromskiego 53 (pok. 104). 

Można skorzystać także z formy elektronicznej  poprzez wypełnienie formularza internetowego i wysłanie e-mailem na adres konsultacje@umradom.pl  bądź przez formularz na stronie www.konsultacje.radom.pl .

Formularze będzie można wypełnić i złożyć także podczas spotkań informacyjnych dotyczących budżetu obywatelskiego.

Zweryfikowane pozytywnie pod względem formalnym projekty przekazywane będą do właściwych wydziałów i jednostek do oceny merytorycznej, której kryteriami są możliwości realizacji w trakcie roku budżetowego 2016 gospodarność, koszty realizacji i  możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych środków, które dany projekt może generować w przyszłości.

Kolejnej analizy przedstawionych projektów dokona zespół opiniujący,  który ustali ostateczną listę projektów podlegającą głosowaniu przez mieszkańców i dokona ostatecznego podziału zgłoszonych projektów pod kątem zakwalifikowania ich do kategorii projektów lokalnych (obszarowych) bądź kategorii projektów o charakterze ogólnomiejskim. Wtedy przychodzi czas na głosowanie, które potrwa od 7 kwietnia do 6 czerwca.

Głosowanie przeprowadza się w wyznaczonym w harmonogramie czasie w czterech stałych miejscach obsługi konsultacji  oraz  w wyznaczonych w każdym z obszarów punktach, po jednym punkcie na każdy obszar, lub na stronie www.konsultacje.radom.pl . Możliwe jest także zorganizowanie mobilnych punktów do głosowania w każdym z obszarów oraz głosowanie podczas imprez i wydarzeń miejskich, otwartych dla wszystkich mieszkańców.

Te projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, zostaną przyjęte do realizacji w budżecie obywatelskim 2016. 

Szczegółowe informacje dotyczące budżetu obywatelskiego 2016 - w Biuletynie Informacji Publicznej UM.  

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych