- Budżet Obywatelski to narzędzie, która daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego wpływania na to, jak będzie się zmieniało nasze miasto. Bardzo się cieszę, że w tym roku na karcie do głosowania znalazła się rekordowa liczba projektów, a jednocześnie rekordowa była też liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu. To bardzo cieszy i potwierdza, że Budżet Obywatelski dobrze się sprawdza. Dziękuję wnioskodawcom i głosującym. Jestem przekonany, że realizacja zwycięskich projektów będzie dobrze służyła wszystkim mieszkańcom naszego miasta - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Radomianie mogli wybierać spośród ponad 300 zgłoszonych propozycji podzielonych na cztery grupy. W grupie projektów o wartości powyżej 600 tys. złotych wygrały propozycje budowy wodnego placu zabaw i rowerowego toru przeszkód na Borkach.
Wśród zwycięskich projektów o wartości do 600 tys. zł znalazło się m.in. doposażenie boiska piłkarskiego na Godowie oraz budowa w tym miejscu boiska do siatkówki plażowej, remont parku na osiedlu Południe, budowa ścieżek rowerowych wzdłuż ulic Chrobrego i Szarych Szeregów oraz program in vitro.
Wśród zwycięskich projektów najliczniejszą grupę stanowią projekty małe o wartości do 50 tys. zł. - W sumie radomianie wybrali 27 takich drobnych, lokalnych projektów. Dotyczą one m.in. miejskiej zieleni, w tym np. nasadzeń drzew czy wysiewania łąk kwietnych, a także tworzenia miejsc wypoczynku, montażu elementów małej architektury, tworzenia murali, doświetlenia przejść dla pieszych oraz ustawienia wiat przystankowych - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Spośród zgłoszonych projektów instytucjonalnych radomianie wybrali m.in. budowę boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Elektronicznych oraz stworzenie ogrodu sensorycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka.
Na realizację zwycięskich projektów w przyszłym roku zostanie zarezerwowana kwota 7 mln 250 tys. złotych.
Pełna lista projektów oraz szczegółowe wyniki głosowania są dostępne w załącznikach.