Jako główny powód, dla którego obniżka powinna zostać wprowadzona (z obecnych 3 zł na 2,40) radny Zenon Krawczyk podaje ogromne bezrobocie w mieście oraz biedę mieszkańców. „Radom od lat należy do miast tej wielkości o największej stopie bezrobocia. Według ostatnich danych przekroczyło ono 23 procent w mieście i 30 w powiecie. Tylko w styczniu 2013 roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował ponad 3.800 osób bezrobotnych, a liczba osób bezrobotnych wzrosła o 1.885. Ogółem bez pracy w Radomiu i powiecie radomskim pozostaje teraz 40 tys. osób. Jak w każdym jednak mieście są to tylko dane dotyczące osób oficjalnie zarejestrowanych, a przecież część bezrobotnych pozostaje poza statystykami. Prognozy PUP co do rozwoju sytuacji na rynku pracy są bardzo pesymistyczne, a ponadto osoby, które pracę maja zarabiają często na poziomie najniższego wynagrodzenia krajowego. Strefa biedy i ubóstwa jest więc w naszym mieście rekordowo wysoka” czytamy w uzasadnieniu.
Radnych nie przekonuje fakt, że zakup biletów okresowych jest bardziej ekonomiczny: „Biorąc to wszystko pod uwagę, to ostatnia podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej, wprowadzona przez koalicję rządzącą miastem PiS-PSL, a zaakceptowana najpierw przez władze Radomia, najbardziej uderzyła w tę biedną część społeczeństwa. Argumentacja, że można przecież zakupić tańsze bilety okresowe też jest nietrafiona, bo mieszkańcy miasta często żyją dosłownie z dnia na dzień i nie stać ich na wyłożenie jednorazowo większej kwoty. Reasumując, w trosce o mieszkańców Radomia i na znak protestu przeciwko pogłębianiu sfery ubóstwa w naszym mieście Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu wnosi o zmianę stawek cen biletów komunikacji miejskiej i przywrócenie cen sprzed ostatniej regulacji” czytamy dalej. Według wyliczeń jakie poczynił radny Zenon Krwaczyk obniżka cen urzędowych za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej w Radomiu nie będzie miała negatywnych skutków finansowych dla budżetu gminy. Natomiast będzie miała bardzo duże pozytywne skutki gospodarcze i społeczne. - Większa ilość mieszkańców Radomia, szczególnie tych bezrobotnych będzie mogła aktywnie poszukiwać pracy. Osoby starsze i mające trudności w poruszaniu się, będą mogły łatwiej dotrzeć do lekarzy, czy też biura, urzędu lub placówki kultury. Nie bez znaczenia jest fakt, że mieszkańcy Radomia odczują, że Władze Miasta o nich dbają i w trudnym okresie starają się im pomóc. Dobry przykład w tej sprawie dały władze Opola – wyjaśnia Krawczyk.
Także radomianie żadają obniżki cen biletów komunikacji miejskiej i jednoczą się na popularnym profilu społecznościowym Facebook. Aby zobaczyć, kliknij tutaj.