Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Bezpłatne porady prawne w Radomiu

dm, UM Radom 2016-01-04 15:00:00

Od 4 stycznia na terenie Radomia działa dziewięć punktów udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Pięć z nich, w budynku przy ul. Reja 5, prowadzonych jest przez trzy organizacje pozarządowe wyłonione w ramach otwartego konkursu.

Foto: UM Radom

Są to:
- Fundacja „Omega Pomagamy”;
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Radomiu;
- Stowarzyszenie „Karuzela”.

W tym miejscu porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie).

Dwa punkty prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i mieszczą się przy ul. Limanowskiego 134. W tym miejscu z zainteresowanymi będą rozmawiać radcy prawni. Kolejne dwa punkty zostały zlokalizowane przy ul. Wyścigowej 16 w budynku Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy. Porad będą tam udzielać adwokaci.

- Zgodnie z zapisami ustawy z sierpnia 2015 roku otwieramy punkty darmowej pomocy prawnej. Punkty będą czynne codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 – powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik zaznacza, że bezpłatne porady prawne powinny zostać upowszechnione wśród mieszkańców Radomia. – Bardzo często zgłaszają się do nas osoby, które w gąszczu przepisów prawnych nie potrafią sobie poradzić. Nie każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej – mówił wiceprezydent Zawodnik.

Taka forma pomocy przysługuje osobie, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia. Nieodpłatna pomoc prawna należy się także osobom, które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, które posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego. W dziewięciu radomskich punktach ze specjalistami będą mogły porozmawiać osoby, które nie ukończyły 26 lat, lub które ukończyły 65 lat. O pomoc w tych miejscach mogą ubiegać się również ci, którzy w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty.

Darmowa pomoc prawna to poinformowanie osoby o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach. To również wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, a także udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa wyżej, sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego albo rzecznika patentowego w postanowieniu sądowo-administracyjnym.

- Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, a także tych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności – dodał wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Włodzimierz Wolski z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zauważa, że jest ogromne zainteresowanie bezpłatnym poradnictwem. – Dlatego bardzo się cieszę, że udało nam się wziąć udział w tym projekcie. Wiele osób z tej pomocy będzie mogło skorzystać. Jest również ogromne zapotrzebowanie na wiedzę prawną – mówił Włodzimierz Wolski.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych