Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Bezpieczne ferie 2013 - policja radzi

kk, KWP 2013-01-28 17:26:00

Na Mazowszu ferie rozpoczęły się w poniedziałek, 28 stycznia i potrwają do 10 lutego. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających w naszym województwie czuwać będą policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji mazowiecka policja przedstawia kilka porad i informacji na temat bezpiecznego wypoczynku.

Okres zimowych ferii, to czas wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Weryfikowane będzie wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty, przestrzeganie czasu pracy kierowców i ich trzeźwość. Policjanci będą też zwracać uwagę na dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

W wielu miastach zorganizowano specjalne punkty, w których policjanci, będą sprawdzać stan techniczny wyjeżdżających na ferie autokarów. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.

Na terenie garnizonu mazowieckiego punkty kontroli autobu  sów wyznaczono w niżej wymienionych miastach:

1)      KPP Białobrzegi – uzgodnienia telefoniczne, brak stałych miejsc.

2)      KPP Ciechanów – uzgodnienia telefoniczne, brak stałych miejsc.

3)      KPP Garwolin – plac w rejonie kościoła przy ul. II Armii Wojska Polskiego.

4)      KPP Gostynin – parking przy MDK ul. 18 stycznia.

5)      KPP Grójec – place przed szkołami.

6)      KPP Kozienice – przystanki robotnicze Elektrowni Kozienice ul. Żeromskiego.

7)      KPP Lipsko – ul. Zwoleńska rejon stacji paliw Huzar.

8)      KPP Łosice – parking ul. Krasickiego.

9)      KPP Maków Maz. – ul. Duńskiego Czerwonego Krzyża 1 stacja paliw „BP”.

10)  KPP Mława – uzgodnienia telefoniczne, brak stałych miejsc.

11)  KMP Ostrołęka – Parking przed marketem „Lidl” ul. Witosa.

12)  KPP Ostrów Maz. – parking przed kościołem na Placu Wolności.

13)  KMP Płock – parking ul. Norbertańska (ogród Zoologiczny), plac przed Teatrem
ul. Jachowicza.

14)  KPP Płońsk – plac ul. Mazowiecka 11 (na przeciwko restauracji ARKADIA).

15)  KPP Przasnysz – uzgodnienia telefoniczne, brak stałych miejsc.

16)  KPP Przysucha – plac przed kościołem ul. 3-go Maja.

17)  KPP Pułtusk – parking ul. Rynek 23.

18)  KMP Radom – parking ul. Mierzejewskiego.

19)  KMP Siedlce – parking ul. Wiszniewskiego 4 (Nove Kino).

20)  KPP Sierpc – uzgodnienia telefoniczne, brak stałych miejsc.

21)  KPP Sochaczew – parking na przeciwko klubu MKS „Orkan” ul. Warszawska.

22)  KPP Sokołów Podl. – uzgodnienia telefoniczne, brak stałych miejsc.

23)  KPP Szydłowiec – parking ul. Kościuszki (obok komendy).

24)  KPP Węgrów – parking ul. Przemysłowa.

25)  KPP Wyszków – ul. Strażacka obok komendy.

26)  KPP Zwoleń – parking w m. Sycyna.

27)  KPP Żuromin – parking przy dworcu PKS ul. Lidzbarska.

28)  KPP Żyrardów – parking ul. Okrzei (market „Lidl”).

 

Kontrole autobusów będą wykonywane również w innych miejscach, po poinformowaniu pisemnie lub telefonicznie właściwej jednostki Policji.

Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy taki wyjazd można zgłosić dzwoniąc na numer 997 lub 112. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były z wyprzedzeniem. Apelujemy również do właścicieli i dysponentów autobusów, aby przed wyjazdami zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dokonali przeglądu technicznego pojazdów, niezależnie od posiadania aktualnych badań.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA

To dorośli muszą zadbać o to, aby zabawy dzieci były w pełni bezpieczne. Rodzice i opiekunowie swoich pociech są  pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami dziecka.

PAMIĘTAJCIE:

• Aby dzieci nie przemarzły lub nie odmroziły sobie rąk i nóg. Koniecznie trzeba wiedzieć, jaka jest faktycznie temperatura na dworze. Słonce może zdradziecko zasugerować, że jest ciepło i przyjemnie, podczas gdy naprawdę wieje ostry mroźny wiatr. Małe dzieci mogą bezpiecznie dla zdrowia przebywać na śniegu jeżeli temperatura nie jest niższa niż -5 stopni.

• Zapewnij dziecku odpowiednie ubranie. Powinny mieć ciepłe spodnie, rajtuzy, sweter, ciepłą kurtkę, ciepłe skarpety, czapkę, szalik i obowiązkowo rękawiczki. Ubrania muszą być z materiału, który pozwoli skórze oddychać, najlepiej naturalne, bawełniane. Dziecko szybko może się rozchorować, gdy się spoci i przemoczy ubranie. Jeśli dziecko zgrzeje się w trakcie zabawy, w żadnym wypadku nie powinno rozpinać kurtki ani zdejmować czapki.

• Zawołaj dziecko do domu, aby się chwilę rozgrzało. Podaj ciepły napój, zanim dziecko ponownie pójdzie na dwór. Dopilnuj, aby podczas zabaw na śniegu dziecko miało zapasowe rękawice i czapkę. Możesz dziecku je zamieniać nie przerywając zabawy. Najlepiej jeśli rękawice i spodnie są z nieprzemakalnego materiału.

• Przypominaj dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek. Pokusa jest bardzo silna lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd czy do wody jest naprawdę duże.

• Wytłumacz dziecku, że musi zachować ostrożność podczas jazdy na sankach. Uczulaj dzieciaki aby przestrzegały bezpieczeństwa podczas saneczkowania.

• Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim niebezpieczeństwem grozi zabawa na ulicy i w jej pobliżu. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona często jest atrakcyjnym miejscem do zabawy dla dzieci. Kierowcy mają ograniczoną widoczność w często zaparowanym samochodzie i łatwo może dojść do nieszczęścia.

• Bardzo ryzykowne są zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu. Takie przypadki każdego roku się zdarzają.

• Propaguj wspólne atrakcyjne zabawy tj. lepienie bałwanków, bitwy na miękkie śnieżki, tropienie śladów, budowy śniegowego zamku czy zjazdy z górki.

• Porozmawiaj z dzieckiem o tym, gdzie będzie się bawiło w czasie ferii. Zadbaj o to, by unikało miejsc w pobliżu dróg, bo bawiąc się w takim miejscu, może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu i bez zastanowienia wbiec na jezdnię.

• Wytłumacz dziecku, że nie wolno rzucać śnieżkami w przejeżdżające samochody. Gdy nagle coś uderzy w szybę czy maskę, kierowca będzie zaskoczony i może stracić panowanie nad pojazdem.

• Jeśli dziecko spędza ferie na świetlicy czy w domu kultury, wybierz najbezpieczniejszą dla niego drogę do placówki. Odprowadź pociechę na zajęcia, by pokazać mu, którędy ma iść i jak nie narażać się na niebezpieczeństwo. Przypomnij o podstawowych zasadach drogowych, obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi. Pamiętaj, że dzieci nie zawsze mają świadomość, że łamiąc przepisy ruchu drogowego, narażają się na niebezpieczeństwo.

• Zadbaj o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe, mogą to być kolorowe wszywki w ubraniu. Zimą szybciej zapada zmrok i dzięki temu, bawiące się na podwórku dziecko jest lepiej widoczne dla przejeżdżających obok samochodów.

• Wyjaśnij dziecku, że nie powinno jeździć na sankach doczepionych do samochodu, zwłaszcza po drogach. Sanki mogą się odczepić, a przy lekkim zakręcie może nimi zarzucić, o tragedię wtedy bardzo łatwo.

Rady dla dzieci

Nadchodzi długo wyczekiwany przez Was okres ferii zimowych. Zawitała do nas prawdziwa zima, spadło mnóstwo śniegu, zamarzły jeziora i stawy. Taka aura sprzyja zimowym zabawom dzieci i młodzieży. Jest zatem okazja żeby jeździć na łyżwach, nartach czy też sankach. Takie zimowe szaleństwa mogą być niestety niebezpieczne.

PAMIĘTAJ:

• Ślizgaj się tylko na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.

• Zjeżdżaj tylko z górek, które nie są w usytuowane w pobliżu miejsc niebezpiecznych (ulica, staw, rzeka, budowa itp.), lub specjalnie usypanych na placach zabaw, czyli wybierz odpowiedni teren.

• Dobierz właściwy i bezpieczny sprzęt do zjeżdżania (np. sanki nie mogą stanowić zagrożenia przez wystające śruby, złamane szczeble, połamane plastiki itp.),

• Nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy.

• Baw się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.

• Zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas saneczkowania:

- zawsze zjeżdżaj nogami do przodu,

- unikaj saneczkowania na brzuchu,

- nie zjeżdżaj z górki na butach, czy też łyżwach,

- nie zajeżdżaj drogi innym,

- nie zjeżdżaj ze stromych zboczy górki,

- podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać i nie spowodować kolizji lub upadku,

- nie popychaj, nie podkładaj nogi, nie wjeżdżaj w inne dzieci,

- w czasie zjazdu zachowaj bezpieczną odległość między sankami oraz unikaj zbędnych ruchów ciała, które powodują zmiany w kierunku ślizgu,

• Nie ślizgaj się po lodzie na rzece. Nigdy nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu .

• Nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.

• Jeżeli lód zaczyna pękać, położyć się nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała.

• Kiedy lód się załamie, pamiętaj:

- zachowaj spokój,

- nie wpadaj w panikę,

- działaj szybko i zdecydowanie,

- nie wykonuj zbędnych ruchów,

- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,

- staraj się wypełznąć na lód,

- trzymaj się mocno rzuconego sprzętu.

• Uważaj, aby podczas zimowych zabaw komuś nie stała się krzywda.

• Nie baw się w pobliżu dróg. Zjeżdżając z górki, czy ślizgając się po lodzie, możesz nie zdążyć wyhamować przed nadjeżdżającym pojazdem.

• Na zajęcia do świetlicy lub domu kultury zawsze idź drogą, którą wybrali dla Ciebie rodzice.

• Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.

• Noś elementy odblaskowe. Zimą szybciej zapada zmrok. Będziesz lepiej widoczny i dzięki temu bezpieczniejszy.

• Nie doczepiaj sanek do samochodu. Droga to nie jest miejsce do jazdy na sankach.

POMOCY SZUKAJ POD NR TELEFONÓW ALARMOWYCH

997 - Policja

998 - Państwowa Straż Pożarna

999 - Pogotowie Ratunkowe

112 - nr alarmowy z telefonu komórkowego

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie,

kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego,

jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,

jeśli niesienie pomocy wiąże się z niebezpieczeństwem natychmiast poinformuj osobę dorosłą, spokojnie opisz co i gdzie się stało. Zadzwoń na numer alarmowy 112,

po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny,

w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Bezpiecznie na drogach

Zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także szczególny sprawdzian dla sprawności naszych samochodów.

Opady śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że w ruchu ulicznym musimy być w pełni skoncentrowani i przewidujący.

Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów!!! Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. Zaskoczenie kierowcy przez roztargnionego pieszego bardzo łatwo może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu.

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu niebagatelnego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki pośród wielości docierających do jego oczu refleksów świetlnych.

Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

Prawdziwym wyzwaniem staje się w tym czasie podróżowanie samochodem.

Kierowco pamiętaj:

1. Trzeba bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku dostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów musimy hamować z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiliśmy to w ciepłe dni. Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe, ale musimy wiedzieć, że nawet najlepsze opony zimowe nie zapewnią przyczepności w zimie na poziomie, do jakiego przyzwyczailiśmy się latem.

2. Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.

3. Staraj się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Najlepiej wychodzenie z niewielkich poślizgów przećwiczyć w bezpiecznym miejscu.

4. Jeśli planujesz dłuższą podróż, zadbaj o to, by odpowiednio wypocząć. Zmęczenie przy koniczności zachowania o wiele większej niż latem koncentracji może być przyczyną niewłaściwej reakcji.

5. Zadbaj o właściwą czystość szyb. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego odczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.

6. Przygotowanie pojazdu i zimowe wyposażenie. Warto w porę zadbać o wymianę akumulatora, jeżeli mieliśmy już z nim jakieś kłopoty. Koniecznie wymień płyn do spryskiwaczy, jeżeli miałeś płyn letni. W bagażniku przyda się mała łopata, skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby czy zamki. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Przed wyjazdem w dłuższą podróż w zimowych warunkach pamiętajmy o zatankowaniu samochodu do pełna. Dodatkowo przyda się latarka i koc, a także ciepły napój w termosie i trwała żywność, np. batony, gorzka czekolada, itp.

Jeżeli warunki atmosferyczne są naprawdę trudne, a nic cię do jazdy nie zmusza, to nie ryzykuj. Najlepiej nie jeździć w trudnych warunkach!!!
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych