Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Bezpieczeństwo w polskich miastach: Radom, Rzeszów i Białystok otwierają ranking

dm, portalsamorzadowy.pl 2017-08-04 15:23:00

Polskie miasta są coraz bezpieczniejsze. Radom, Rzeszów oraz Białystok - to miasta, które znalazły się na czele rankingu bezpieczeństwa polskich miast 2017 Home Broker.

Analitycy Home Broker oparli swoje zestawienie na statystkach Komendy Głównej Policji. Porównali ile popełnionych przestępstw przypada na każdych 1000 mieszkańców danej miejscowości. Z 17 miejscowości, które znalazły się w danych KGP, wynika, że najbezpieczniejszy miastem w Polsce jest Rzeszów. W ubiegłym roku doszło do 3183 przestępstw, co oznacza mniej niż 17 przestępstw na 1000 mieszkańców. Drugi w kolejności z wynikiem 17,3 znalazł się Białystok. Trzecie miejsce - 19,2 przestępstw na 1000 mieszkańców - Radom.

Na drugim końcu tego rankingu znajdują się Katowice i Wrocław. W 2016 r. na 1000 mieszkańców stwierdzono tam odpowiednio 37,7 i 38,7 przestępstw.

Optymistyczne jest to, że we wszystkich 17 miastach, które poddano analizie, liczba przestępstw w ostatnich latach spadła. Od 2013 roku średnio był to spadek o 27 proc. W tym kontekście najlepiej wypadł Gorzów Wielkopolski, gdzie liczba stwierdzonych przestępstw w 2016 r. była aż o 55 proc. niższa niż w 2013.

- Miasto to wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa. W 2013 r. w rankingu bezpieczeństwa było na przedostatniej pozycji, teraz jest na dziesiątej - podkreślają autorzy raportu. Spore spadki w liczbie zanotowanych przestępstw miały miejsce również w Poznaniu (o 42 proc.), Katowicach (o 39 proc.) oraz Gdańsku i Lublinie (po 35 proc.).

Zaś Olsztyn to miasto, gdzie spadek liczby przestępstw był najmniejszy (o 3 proc.). O 10 proc. mniej przestępstw było w 2016 r. w Warszawie, a o 20 proc. – w Krakowie.

Home Broker sprawdził też drugą rzecz z punktu widzenia mieszkańca bardzo istotną - w których miastach najczęściej dochodziło do kradzieży z włamaniem (do tej statystyki włączone są m.in. włamania do mieszkań i samochodów).

Z danych policji wynika, że najrzadziej kradzież z włamaniem zdarza się w Kielcach (1,3 na 1000 mieszkańców), a najczęściej we Wrocławiu (6 na 1000 mieszkańców). Zaś o swój samochód najbardziej powinni obawiać się mieszkańcy Warszawy (1,24 kradzieży na 1000 mieszkańców), Poznania (1,2) i Katowic (1,14). Dużo bezpieczniej posiadacze aut mogą czuć się w Białymstoku (0,11 kradzieży na 1000 mieszkańców) i Rzeszowie (0,12).

Osobny temat to wykrywalność stwierdzonych przestępstw. Tutaj najsłabiej wypada Warszawa, gdzie zaledwie 44,6 proc. przestępców zostaje złapanych. Poniżej 50 proc. wskaźnik ten wyniósł w ubiegłym roku jeszcze we Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu. Najlepiej pod tym względem wyglądają Radom, Gorzów i Szczecin (65-66 proc. wykrywalności) oraz Kielce z niemal 70 proc. wskaźnikiem wykrywalności przestępstw.

Warto zwrócić uwagę na metodologię przeprowadzania podobnych raportów. Bowiem z opublikowanego na początku czerwca rankingu Fundacji Schumana Europolis 2017 zestawienie najbezpieczniejszych miast w Polsce wygląda nieco inaczej. Przykład? Tam w czołówce najbezpieczniejszych miast znalazł się m.in. Kraków, który w zestawieniu Home Broker zajmuje jedno z końcowych miejsc.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych