Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Będziemy mieli w Radomiu wodę czystą, jak nigdy dotąd [ZDJĘCIA]

K.S. 2014-09-16 08:00:00

Już teraz radomianie mogą spokojnie pić wodę z kranu. A za kilka miesięcy do mieszkań 50 tys. z nich, głównie w centralnych dzielnicach miasta, popłynie czysta jak nigdy dotąd, bo podwójnie filtrowana. Wszystko dzięki inwestycjom wartym 25 mln zł, pozyskanym z funduszy unijnych.

To będzie połączenie nowoczesności z przeszłością. Bo po pierwsze trwa modernizacja stacji pomp przy ul 25 Czerwca. Jest najstarsza w mieście, powstała w latach 1926-1928, widnieje w rejestrze zabytków. To jedno z sześciu ujęć, które funkcjonują w naszym mieście. Roboty zakończą się za kilka miesięcy. Po drugie - po sąsiedzku, przy ul. Wodnej wybudowano bliźniaczą stację pomp.

- Starą stację modernizujemy od około roku. Najpierw musieliśmy przeprowadzić prace technologiczne, a następnie elewacyjne - informuje Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu. - Oczywiście wszystkie prace remontowe są prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Remontujemy też zabytkowe ogrodzenie.

Nowa stacja powstała ze względu na zaostrzenie przepisów unijnych, zgodnie z którymi woda ma mieć znacznie mniej manganu. Dlatego właśnie Wodociągi Miejskie zdecydowały się na te inwestycję. Poprzez podwójną filtrację wody w obu stacjach, wytrąci się mangan oraz żelazo, a także wszelkie bakterie.

- Niegdyś w wodzie mieliśmy 0,1 mikrogramów zbędnych substancji na litr wody, a teraz ma być o połowę mniej. Musimy się do tego dostosować. Poprzez filtrację w obu stacjach uzdatniania wody, radomianie będą mieć jeszcze czystszą wodę - mówi prezes Trzeciak.

Jak oczyszcza się wodę, by była zdatna do picia

Przy nowej stacji znajduje się zbiornik wody surowej, który mieści 600 m. sześc. wody. Tam jest ona napowietrzana. Następnie pompuje się ją do nowej stacji. Tam przechodzi przez osiem gigantycznych filtrów, które wytrącają mangan i żelazo. Później woda poddawana jest procesom chemicznym, by zabić w niej bakterie, m.in. coli. Do tego służy chloryn sodu i kwas solny. Poprzez połączenie tych dwóch substancji, w specjalnym pomieszczeniu o nazwie chlorownia, powstaje chlor, który jest wpuszczany do wody. W takiej postaci woda trafia do kranów ok. 50 tysięcy gospodarstw domowych w Radomiu. 

Dodatkowo do oczyszczania wody z bakterii służy lampa UV, która jest zamontowana w starej stacji pomp. Tam też mieści się małe centrum dowodzenia w postaci panelu sterowania najnowszej generacji, które pozwala sterować pracą oby stacji z jednego miejsca.

Inwestycja jest jedną z wielu prowadzonych w ramach projektu „Modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Radom. Etap II”. Jej koszt to ok. 25 mln zł.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych