Potocznie mówiło się, że jest to konkurs na ławeczkę profesora Kołakowskiego. Tymczasem wybrano oryginalne rozwiązanie - stolik z krzesełkiem, na którym każdy będzie mógł przysiąść, by spędzić chwilę przy rzeźbie profesora.
Członkowie komisji konkursowej byli jednomyślni. Zgodnie uznali, że praca prezentuje wysoką wartość artystyczną i najlepiej spełnia wytyczne ujęte w regulaminie konkursu, m.in. najlepiej uwzględnia cechy anatomiczne i charakterystyczne, oddające osobowość profesora Leszka Kołakowskiego. Przy ocenie poszczególnych projektów brana była pod uwagę także cena ofertowa. Autor zwycięskiej pracy wycenił realizację projektu na nieco ponad 99 tysięcy złotych.
Zgodnie z warunkami konkursu rzeźba, która stanie na Placu Konstytucji 3 Maja, będzie przedstawiała postać prof. Kołakowskiego siedzącego przy kawiarnianym stoliku. Obok będzie wolne krzesełko dla każdego, kto zechce usiąść u boku filozofa.
Rzeźba ma być elementem wzbogacającym wygląd ulicy Żeromskiego, a jednocześnie przypominający i honorujący postać wybitnego radomianina, cenionego na całym świecie, jednego z największych współczesnych filozofów. To osoba, która jest autorytetem dla wielu różnych środowisk, bez względu na polityczne poglądy. Już w 1994 roku profesor odebrał tytuł honorowego obywatela naszego miasta. Dokonania prof. Leszka Kołakowskiego zostały docenione też w czasie, kiedy władzę w mieście sprawowało Prawo i Sprawiedliwość. W 2007 roku wszyscy byliśmy świadkami zorganizowanej w Radomiu, pięknej uroczystości z okazji 80. urodzin Leszka Kołakowskiego, podczas której ówczesny prezydent miasta Andrzej Kosztowniak wręczył mu medal Bene Merenti – Civitas Radomiensis, czyli Dobrze Zasłużonemu – Społeczeństwo Radomia.
- Od 2010 roku odbywa się w naszym mieście Festiwal Filozofii „Okna” noszący imię profesora Leszka Kołakowskiego. Teraz my mamy zaszczyt dołożyć kolejną cegiełkę stawiając stolik profesora na deptaku - mówi obecny prezydent Radosław Witkowski i dodaje: - Uważam, że jest wręcz naszym obowiązkiem kultywowanie pamięci o takich osobach jak prof. Leszek Kołakowski. Będziemy to konsekwentnie czynić bez względu na pojawiające się czasem, ale chyba nie do końca przemyślane, opinie skrajnych środowisk. W pamięci nas wszystkich pozostają słowa wypowiedziane w obecności Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podczas uroczystości pogrzebowych profesora. Ksiądz biskup Bronisław Dembowski, zwracając uwagę na skomplikowaną drogę życiową i naukową profesora Kołakowskiego mówił: „Prof. Leszek Kołakowski był człowiekiem, dla którego miłość do prawdy była ważniejsza, niż akademicka kariera. To dążenie do prawdy coraz bliżej prowadziło go do chrześcijaństwa."
Teraz zwycięzca konkursu zostanie zaproszony do zawarcia umowy, dotyczącej realizacji zamówienia. Na wykonanie rzeźby i jej montaż będzie miał 5 miesięcy. Wcześniej będzie musiał przedstawić jeszcze model w skali 1:1 i dopiero po jego zaakceptowaniu, będzie mógł przystąpić do przygotowania odlewu.
Komisja konkursowa nie przyznała II nagrody. Przyznała natomiast trzecią i czwartą. Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych otrzyma Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia, a dwa tysiące złotych – AGIKOART Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec z Krakowa.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>