Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Będzie wielki mural na Żeromskiego. Do wygrania 5 tys. zł

cir, UM 2015-06-25 14:55:00

Prezydent Radomia Radosław Witkowski niebawem ogłosi otwarty konkurs na mural, który upamiętni przyszłoroczną, 40 rocznicę Radomskiego Czerwca ‘76.

Radosław Witkowski

W konkursie uczestniczyć zarówno indywidualni artyści, jak i zespoły. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących miejsca zamieszkania, narodowości czy dorobku artystycznego. 

- Radomski czerwiec 1976 roku to niezwykle ważny element tożsamości naszego miasta. Postawiliśmy sobie za cel pokazanie Czerwca, pokazanie pamięci historycznej w sposób nowoczesny, spektakularny, w sposób zrozumiały również dla odbiorcy młodego – mówił dyrektor Kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu muralu, który następnie zostanie namalowany na ścianie bloku stojącego w sąsiedztwie miejsca, w którym w czerwcu 1976 roku rozegrały się ważne dla Radomia i Polski wydarzenia. Mowa o  wieżowcu przy ul. Żeromskiego 74. Tuż przy budynku znajduje się pomnik – tablica upamiętniająca Czerwcowy protest. 

- Do jury konkursu zaprosiliśmy Edwarda Dwurnika, człowieka, który jest najwybitniejszym artystą sztuki nowoczesnej w Polsce oraz kronikarzem polskich buntów. Uważamy, że obchody radomskiego Czerwca’ 76 muszą stanowić impuls do zainteresowania tymi wydarzeniami młodego pokolenia. Oprócz tych obchodów, które są co roku organizowane włączamy się z nowoczesną narracją w nowoczesnej formie – mówił prezydent Radosław Witkowski. 

- Jesteśmy głęboko przekonani, że konkurs będzie atrakcyjny ze względu na pana Edwarda Dwurnika, ale również ze względu na nagrodę. Prezydent Przeznaczył na nią 5 tys. zł oraz koszty realizacji. Będzie to pierwszy taki mural w Radomiu, wierzymy, że radomianie będą pod ogromnym wrażeniem – dodał dyrektor Tyczyński.

Hasło określające temat konkursu - „Zaczęło się w Czerwcu” – przypomina                 o istotnym aspekcie radomskiego buntu. Przypomina mianowicie, że to, co wydarzyło się w sierpniu 1980 roku, miało swoje korzenie w radomskim Czerwcu '76. Protest radomskich robotników został brutalnie stłumiony, represje trwały jeszcze długo, ale przyniosły przecież nie tylko cierpienie i krzywdę prześladowanych radomian. To właśnie ta krzywda, ta brutalność komunistycznego państwa sprawiła, że ludzie poczuli się solidarni. Po radomskim Czerwcu wydarzyło się coś nowego i ważnego – po raz pierwszy na taką skalę z protestującymi robotnikami solidaryzowała się inteligencja, ludzie, którzy potem budowali wolną Polskę. 

Czerwiec '76 oznaczał koniec peerelowskiej polityki dzielenia społeczeństwa na wrogie sobie klasy i fiasko manipulowania prawdą o warunkach życia większości Polaków. Solidarność, która na Wybrzeżu zaczęła kiełkować po Grudniu '70, rozkwitła w Radomiu, a potem w Sierpniu ’80 wydała owoce.

Radomianie mogą i powinni być dumni nie tylko z ceny, jaką zapłacili za bunt przeciwko dyktaturze. Mogą i powinni być dumni także z tego, że ich bunt zmienił polskie społeczeństwo i polską historię. Nie byłoby takiego Sierpnia bez tamtego Czerwca. 

- Zdecydowałem również, że w najbliższym czasie powołam Komitetu Honorowy Obchodów Radomskiego Czerwca’ 76 oraz Komitet Organizacyjny Obchodów Radomskiego Czerwca’ 76. Chcę aby te dwa ciała skupiały możliwie jak największą liczę środowisk związanych z Czerwcem 76 i z ruchami niepodległościowymi, które tworzyły się wówczas w Polsce – wyjaśniał prezydent Radosław Witkowski. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych