Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Atak, obrona, przymus bezpośredni - tak ćwiczą policjanci i służba więzienna

KWP 2013-04-10 11:24:00

Policjanci - instruktorzy taktyk i technik interwencji z garnizonu mazowieckiego oraz funkcjonariusze Aresztu Śledczego z Radomia, doskonalili swoje umiejętności w dwudniowych warsztatach. Warsztaty zostały zorganizowane przez Wydział Prewencji i Wydział Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu

Aby skutecznie i efektywnie pełnić służbę oraz prowadzić szkolenia z zakresu taktyki i technik interwencji w swoich jednostkach, instruktorzy z komend miejskich i powiatowych Policji oraz z samodzielnych pododdziałów prewencji Policji  prowadzący doskonalenie lokalne w garnizonie mazowieckim muszą również podnosić swoje umiejętności, a temu pomóc ma między innymi cykl warsztatów, z których kolejne zakończyły się właśnie w piątek 5 kwietnia 2013 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. W dwudniowym spotkaniu udział wzięło 33 policjantów – instruktorów taktyki i technik interwencji z garnizonu mazowieckiego a także gościnnie 12 funkcjonariuszy Aresztu Śledczego  w Radomiu.

Celem warsztatów była wymiana doświadczeń, prezentacja technik ataku i obrony z wykorzystaniem różnych środków przymusu bezpośredniego, a tym samym nabycie przez uczestników zajęć nowych umiejętności, które będą efektywnym materiałem dydaktycznym w działaniach szkoleniowych, czy też działaniach interwencyjnych podczas służby w jednostkach macierzystych.

Jednym z asumptów do organizacji tego rodzaju warsztatów jest „Koncepcja wdrożenia doskonalenia zawodowego lokalnego z zakresu zajęć z taktyki i technik interwencji dla policjantów pionu prewencji garnizonu mazowieckiego” zatwierdzona dnia 14 grudnia 2010 roku przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Policjanci – instruktorzy oraz funkcjonariusze SW doskonalili swoje umiejętności na macie Aresztu Śledczego w Radomiu z zakresu wykorzystania siły fizycznej w walce z napastnikiem w parterze a także wykorzystania pałki służbowej  do pokonania biernego oporu stawianego przez osobę. Zaangażowanie w ćwiczenia uczestników warsztatów było bardzo duże, a wzięło się to stąd, że obszar, którego dotyczyły jest bardzo trudny do rozwiązania w interwencjach policyjnych.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się również ze współdziałaniem policjantów w patrolu dwuosobowym po użyciu paralizatora elektrycznego przez policjanta – operatora. W głównej mierze poznawano taktykę współdziałania w patrolu dwuosobowym przed użyciem i po użyciu paralizatora elektrycznego ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę policjanta, który nie jest operatorem paralizatora (sposób ustawienia się w stosunku do operatora paralizatora i napastnika, warunki bezpiecznego podejścia do osoby obezwładnionej paralizatorem i założenie jej kajdanek).

Na zajęciach teoretycznych, natomiast zapoznano instruktorów z nowym programem szkolenia z taktyki i technik interwencji na szkoleniu zawodowym podstawowym realizowanym w jednostkach szkoleniowych Policji a także analizowano zdarzenia zawodowe zaistniałe 2013 roku w garnizonie mazowieckim w których policjanci podjęli czynności przed lub użyli broni palnej służbowej podczas interwencji. Nie zapomniano, również o zagadnieniach związanych z właściwym prowadzeniem dokumentacji szkoleniowej oraz tworzeniem konspektów do prowadzonych przez instruktorów zajęć.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Wydział Prewencji i Wydział Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu a prelegentami byli: podinsp. Przemysław Osadowski – ekspert Wydziału Prewencji KWP zs w Radomiu i Izabela Natorska - st. specjalista Wydziału Kadr i Szkolenia KWP zs w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych