Wzrost aktów przemocy spowodowanych alkoholem potwierdzająbadania naukowe. Według Judy Roizen pod wpływem alkoholu przestępstwa popełnia86% zabójców oraz sprawców: napadów37%, przestępstw na tle seksualnym60%, przemocy domowej42%, nadużyć wobec dzieci 13% (J. Rozen – „Epidemiologicalissues in alcohol-relatedviolence” – za psychologia.edu).
Najczęściej ofiarami przemocy w rodzinie zostają oczywiście kobiety i dzieci do 13 roku życia. Sprawcami przemocy w domach są przede wszystkim mężczyźni pozostający pod wpływem alkoholu. Poza aktami przemocy fizycznej dochodzi do przemocy psychicznej, seksualnej a także ekonomicznej. Skłonność do stosowania przemocy rośnie wraz z rozwojem uzależnienia. Do agresji dochodzi zazwyczaj w stanie upojenia, gdy alkohol powoduje rozchwianie kontroli nad swoim zachowaniem. Przemoc stosują jednak także uzależnieni na tzw. głodzie alkoholowym.
Ofiary przemocy często cierpią na różne zaburzenia natury psychologicznej: depresję, czują niczym nieuzasadniony niepokój, mają poczucie zagrożenia, niekontrolowane wybuchy płaczu, śmiechu, agresji, popadają w stan niepewność. Strach przed agresoremsprawia, że ich zachowaniamogą być nieracjonalnie. Ale bywa też, że same sięgają częściej po alkohol. Żeby im pomóc, trzeba najpierw pomóc agresorowi. Zazwyczaj oni sami lekceważą problem. Skłonienie ich do abstynencji lub terapii odwykowej, to pierwsze i najważniejsze zadanie rodziny i przyjaciół.
Osobę, która po alkoholu staje się agresywna można zobowiązać do leczenia. Wnioski w tej sprawie przyjmuje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego. Taka komisja działa również w Radomiu (ul. Rwańska 16, tel. (48) 381 04 00).Wniosek może złożyć każdy, nie tylko członek rodziny, ale na przykład przyjaciel, sąsiad, policja, pracodawca. Komisja wzywa osobę zgłoszoną na badania przez lekarza biegłego, który diagnozuje stopień uzależnienia i wskazuje najbardziej efektywny sposób leczenia.
W Radomiu przypadkami przemocy w rodzinie zajmuje się teżczynny codziennie przez 24 godziny Ośrodek Interwencji Kryzysowej, przy ul. Malczewskiego 20B, tel. 48 362-27-45, e-mail: osrodek@tpd.radom.pl lub pomoc@tpd.radom.pl. W ośrodku pracuje wykwalifikowana kadra: pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, socjolog, prawnik. Wszystkie konsultacje i porady są udzielane bezpłatnie.
• Artykuł powstał w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>