Uroczystość rozpoczęła Msza Święta po której jej uczestnicy spotkali się pod kamienicą przy ulicy Malczewskiego, w której mieściła się pierwsza siedziba radomskiego związku. – Każdy kto wtedy tworzył związek, doskonale pamięta jakie trudne były to czasy. Zastraszanie, represje, szykany. To wszystko nas dotykało – wspominał pierwszy przewodniczący radomskiej Solidarności Andrzej Sobieraj. – Ludzie, którzy wówczas tworzyli związek poszli później w różnych kierunkach, ale idea Solidarności wciąż trwa i oby trwała nadal – podkreślił.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą początki Solidarności w Radomiu. W imieniu władz miasta wieniec złożył wiceprezydent Karol Semik.
Tymczasowe władze regionalne NSZZ „Solidarność” w Radomiu ukonstytuowały się 9 października 1980 roku. Obszarem działania tych władz stał się obszar ówczesnego województwa radomskiego. W jej skład weszli przedstawiciele zakładów pracy z terenu Radomia i Kozienic. Na przełomie 1980 i 1981 roku MKZ-y działały już niemal we wszystkich większych miejscowościach województwa radomskiego, m.in. w Lipsku, Kozienicach, Szydłowcu, Pionkach, Warce i Białobrzegach.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>