Tak wygląda argumentacja w projekcie ustawy:
"W celu upamiętnienia 40. rocznicy wydarzeń czerwca 1976 r. projekt przewiduje, że dzień 25 czerwca będzie Dniem Radomskiego Czerwca `76. Dzień ten ma przypominać, że to w Radomiu, pierwszy raz po wojnie solidarnie współdziałały masy pracujących i inteligencji. Do 25 czerwca 1976 roku górę brały zaszłości historyczne oraz celowa polityka komunistów, którzy ze wszelkich sił starali się zohydzać inteligencję w oczach klasy robotniczej.
Wydarzenia w Radomiu obudziły uśpioną potrzebę wspólnego działania. To był pierwszy raz po Czerwcu 1956 r., Marcu 1968 r. i Grudniu 1970 r., gdzie inteligencja poparła potężny mechanizm społecznego oporu, uruchomiony przeciwko komunistycznej władzy. To był pierwszy raz, kiedy rząd ugiął się pod naciskiem obywateli. To był w końcu pierwszy raz, kiedy w Polsce powiał wiatr solidarności, który kilka lat potem dotarł aż na polskie Wybrzeże. Dzień Radomskiego Czerwca `76 ma być również wyrazem hołdu dla ludzi, którzy narażając życie stawiali opór komunistycznej władzy oraz tym ludziom, którzy wyciągnęli pomocną dłoń do potrzebujących wsparcia.
Przypadająca w tym roku 40. rocznica wydarzeń z 1976 r. ma przypomnieć zarówno Polakom, jak i całemu światu, że to Radom swoim czerwcowym uderzeniem rozkruszył pierwsze cegły Muru Berlińskiego oraz, że to Radom swoją gorącą chęcią zmian zaczął topić „żelazną kurtynę”. Ma przypomnieć o tym, że droga do polskiej i europejskiej wolności zaczęła się w Radomiu.
Projekt ustawy nie wywołuje skutków dla budżetu państwa. Postanowienie projektu ustawy, że 25 czerwca jest Dniem Radomskiego Czerwca `76 wiąże się jedynie z obowiązkiem wywieszania flag państwowych. Przedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej."
Projekt ustawy przesłał do naszej redakcji poseł Leszek Ruszczyk.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>