Listę dróg, które w tym roku mają być przebudowywane w ramach czynów społecznych, zatwierdzili już radni z Komisji Gospodarki Rady Miejskiej. Na budowę lub modernizację ulic gminnych w budżecie zarezerwowanych zostało 2 miliony złotych. Na liście zadań podstawowych znalazły się cztery inwestycje, w tym jedna kontynuacja.
- Planujemy w tym roku budowę ulic: Sołtykowskiej na odcinku od Witkacego do Źródłowej, Źródłowej od Sołtykowskiej do Banacha, a także Galla Anonima na odcinku około 200 metrów od ulicy Witkacego. Na liście zadań podstawowych jest również kontynuacja budowy ulicy Góralskiej od Działkowej do działki numer 204/17, rozpoczętej w drugiej połowie ubiegłego roku – wylicza Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.
Na przebudowę w ramach czynów społecznych dróg wewnętrznych i chodników radni przeznaczyli 2 miliony złotych. - Na listę zadań podstawowych wpisano łącznie osiem projektów, w tym jedną kontynuację zadania z roku ubiegłego, planujemy bowiem dokończenie budowy ulicy Wrześniowskiego na odcinku od Fabrycznej do Cymerysa-Kwiatkowskiego. Na liście jest ponadto drugi etap budowy dróg dojazdowych oraz miejsc postojowych obok wieżowców przy ulicach Pawiej 5 i 6 oraz Limanowskiego 78 – dodaje rzecznik.
Wśród pozostałych zadań na liście znalazła się budowa drogi dojazdowej do bloku przy ulicy Maratońskiej 11 oraz przebudowa drogi dojazdowej wzdłuż bloku przy ulicy Planty 16. Planujemy też budowę ulic: Gomulickiego od Rodziny Winczewskich do Śniadeckich, Chłopskiej na odcinku od ulicy Topiel do działki numer 39/2, Jarzębinowej od Idalińskiej do działki numer 52/1 oraz Kujawskiej między Obrońców a działką numer 55/27.
Możliwość budowy lub modernizacji ulic gminnych oraz dróg wewnętrznych, przy współudziale finansowym mieszkańców lub innych użytkowników, istnieje w Radomiu od września 1997 roku. Zadania mogą dotyczyć ulic, dla których gmina jest zarządcą. Zakres robót wynika z projektu ustalonego z zainteresowanymi mieszkańcami i może obejmować wykonanie trwałej nawierzchni jezdni z robotami towarzyszącymi, a także budowę chodników i miejsc parkingowych.
Udział komitetów budowy w realizacji inwestycji wynosi minimum 10 procent wartości zadania, chociaż zdarza się, że mieszkańcy decydują się na pokrycie znacznie większej części kosztów robót. Na poczet udziału Komitetu Budowy Ulicy zaliczana jest przede wszystkim wartość kompletnej dokumentacji projektowej, wykonanej przez uprawnionego projektanta, ale również środki finansowe (przekazane w gotówce lub przelewem), nieodpłatne przeniesienie na gminę własności gruntu niezbędnego do realizacji zadania, materiały budowlane posiadające odpowiednie certyfikaty i zatwierdzone przez MZDiK, a także zapewnienie pracy sprzętu i środków transportu w zakresie potwierdzonym przez MZDiK.
Przy wyborze inwestycji do realizacji są brane pod uwagę różne kryteria. Najważniejsze z nich to: kompletność dokumentacji projektowej, poziom finansowania danego zadania ze strony Komitetu Budowy Ulicy oraz związany z konkretną budową lub modernizacją ważny interes miasta. Nie są to jednak jedyne przesłanki. Istotnym kryteriami są także możliwości technologiczne realizacji robót oraz wielkość puli zarezerwowanej w budżecie miasta na inwestycje w ramach czynów społecznych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>