Powołana wówczas placówka była ochronką dla tzw. podrzutków, porzuconych dzieci polskich i niemieckich. Pierwszą placówkę prowadziły siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. - To bardzo bogata i bardzo ciekawa historia, dlatego postanowiliśmy ją przypomnieć i uczcić - mówi dyrektor Ewa Drelewska, która jest 14 z kolei dyrektorem placówki.
Historię powstania Domu Schronienia przy ul. Lubelskiej 80, później Żeromskiego 93 przybliżył zebranym były wychowawca Jacek Junak. Do powstania domu przyczyniło się Koło Ziemianek Radomskich. Początkowo był to dom dla 20 dzieci, po 1919 roku mieszkało w nim już 50 dzieci. O placówkę troszczyło się miasto, dawało zaopatrzenie, siano, słomę. O swoje utrzymanie dbały też same dzieci, pracowały przy uprawie owoców, warzyw, hodowano świnie, krowy. 6 listopada 1943 roku Niemcy dokonali rewizji domu i aresztowali ówczesną przełożoną, która została wywieziona do Oświęcimia i tam zamordowana za ukrywanie jednego z wychowanków - mówi Jacek Junak. Swoimi wspomnieniami dzieliła się też Pola Domaradzka, która w czasie II wojny światowej w wieku 3 lat trafiła do domu, by mieszkać w nim przez 16 lat. Później przez 12 lat pracowała tu jako wychowawczyni. Wspominała z dużą serdecznością Marię Zdanowicz, która jako dyrektorka i wychowawczyni rozwijała talenty wychowanków. Dobre czasy skończyły się po 1955 roku.
Podczas wczorajszego spotkania nie zabrakło gratulacji. Prezydent Radomia Radosław Wikowski przekazał na ręce dyrektor Słonecznego Domu pamiątkowy grawer. Radomski MOPS wręczył jubileuszowy dyplom oraz podziękowania od Stowarzyszenia Słoneczny Dom.
Nazwa Słoneczny Dom pojawiła się dla placówki jako wynik konkursu ogłoszonego przez dyrektor Krystynę Sekułę. W latach 2003 - 2005 liczba dzieci spadła z 90 do 55. Obecnie w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Słoneczny Dom przebywa 42 wychowanków. Po 50 latach (15 lipca 2014) placówka została przeniesiona do budynku dawnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Dzierzkowskiej.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>