Uczestników oprowadzi kurator Przemysław Zieliński. Będzie to okazja, żeby poznać zamysł wystawy i odkryć wyjątkową historię polskiej mody drugiej połowy XX wieku.
Jadwiga Grabowska, Jerzy Antkowiak, Barbara Hoff, Grażyna Hase – to twórcy, którzy zrewolucjonizowali polską modę. Dziś ich niezapomniane prace można zobaczyć na radomskiej wystawie.
Ekspozycja przenosi odbiorców w świat rodzimego przemysłu odzieżowego od lat 50. do 90. XX wieku. To nie tylko podróż przez kolejne dziesięciolecia stylów, ale także fascynujący komentarz do dynamicznych zmian zachodzących w kraju w tamtych czasach. Myślą przewodnią tej niezwykłej ekspozycji jest uznanie mody za istotną części sztuki.
Była ona zawsze niezawodnym barometrem zmian społecznych i politycznych, co widać szczególnie w Polsce Ludowej. W atmosferze przesiąkniętej polityką odgrywała istotną rolę – wyznaczano trendy zgodne z zaleceniami partii, przy jednoczesnym poszukiwaniu kompromisu między tym, co poprawne politycznie, a tym, co „na czasie”. Polska odpowiedź na zachodnie nurty była szeroko rozumianą formą buntu, a odzież i styl stawały się głosem niezależności. Rodzimi projektanci, tacy jak Barbara Hoff, Grażyna Hase czy twórcy z przedsiębiorstwa Moda Polska, odegrali kluczową rolę w kształtowaniu krajowych trendów, podobnie jak pomysłowi artyści, którzy – korzystając często z ograniczonych środków – przygotowywali wyjątkowe i zachwycające ubrania.
- To nie tylko opowieść o strojach, ale i o ludziach, ich pragnieniach i zmieniającym się świecie. Wystawa „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce” zachwyci każdego miłośnika historii i sztuki – przekonuje Przemysław Zieliński z Resursy Obywatelskiej.
Wstęp płatny: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 5 zł.
Ekspozycja „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce” jest czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godzinach: 10.00-18.00 w Dziale Muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów na radomskim Rynku. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem muzeum. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 48 377 80 15. Wystawę będzie można oglądać do 25 października.