Na ekspozycję złożą się obrazy przygotowane w 2024 r. w ramach pracy dyplomowej na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Pojawią się na niej także inne dzieła pośrednio związane z powyższym tematem. Ideą przewodnią wystawy jest pokazanie niewytłumaczalnej, metafizycznej energii obecnej w pozornie zwyczajnych miejscach. Artysta osiągnął ten cel dzięki wykorzystaniu zawężonej palety kolorów oraz odpowiedniej kompozycji. Miejsca takie jak stare kapliczki, ruiny dworu, zapomniane cmentarze czy muzealne rekonstrukcje historyczne oddziaływały na niego wyjątkowo mocno, wywołując poczucie niepokoju, melancholii czy głębokiej refleksji nad ich tajemniczą historią.
Andrea Bocedi urodził się w Kozienicach w 1989 r. W 2024 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Jest finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Krzysztofa Grzesiaka w Lęborku oraz XXVIII Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej. W 2024 r. prezentował indywidualną wystawę w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice.
Malarstwem olejnym zajmuje się od 2019 r. Uczył się, studiując dzieła XIX-wiecznych mistrzów i śledząc pracę współczesnych malarzy figuratywnych z całego świata. Wśród jego inspiracji można znaleźć m.in. Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego, Isaaka Lewitana.
Jego prace powstają głównie w plenerze, w bezpośrednim kontakcie z naturą i zmieniającym się światłem. Ich specyfika wymaga szybkości, precyzji i pewności w podejmowaniu decyzji, co prowadzi do większej syntezy malowanego przedmiotu. Pozwala to na uchwycenie energii i magii miejsca, przekłada się także na styl obrazów wykonywanych już w pracowni. Ulubionym tematem artysty są pejzaże, ale maluje też martwe natury, wnętrza czy portrety. Sporadycznie posługuje się suchym pastelem i gwaszem.
Wystawa czynna do 21 lutego 2025 r. Wstęp wolny.