Publikacja pt. ,,Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy” ma na celu przybliżenie dziejów człowieka od czasów epoki kamienia po schyłek starożytności na obszarze ziemi radomskiej (międzyrzecze Drzewiczki, Pilicy, środkowej Wisły, Iłżanki). Inicjatorką pomysłu jest Małgorzata Cieślak-Kopyt kierownik Działu Archeologii.
Wędrówka przez pradzieje w publikacji rozpoczyna się od najstarszego stanowiska archeologicznego w regionie - miejsca polowań neandertalczyków nad Zwoleńką (sprzed 80 tysięcy lat), następnie wielkie kopalnie krzemienia czekoladowego - Orońsko, Wierzbicę, Tomaszów, z których surowiec był rozpowszechniany w środkowej Europie. - Dalej okres rewolucji neolitycznej, niespokojne czasy epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, na które przypada zjawisko ukrywania dóbr - liczne znaleziska skarbów pochodzą z terenów nad Pilicą. To także w epoce żelaza, zwłaszcza w czasach kultury przeworskiej, obserwujemy ogromną różnorodność zarówno w sferze gospodarki, handlu, wierzeń i obyczajowości. Były to czasy licznych kontaktów międzyplemiennych i rozprzestrzeniania się wpływów wysoko rozwiniętych cywilizacji starożytnej Europy: Celtów, Imperium Rzymskiego i jego prowincji – wyjaśniała Katarzyna Stańczuk z Działu Archeologii.
W publikacji zaprezentowane zostaną znaleziska pochodzące z działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz innych muzeów w regionie. Wszystkie zagadnienia opatrzone zostaną bogato ilustrowanym komentarzem. W sposób przystępny i barwny przedstawione zostaną także najnowsze wyniki analiz specjalistycznych stanowiące istotny czynnik w poznaniu dawnych społeczności.
Prace nad publikacją wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 46 tys. zł.