Aktualnie dostępne są trzy ekspozycje: Natalii Rybki- artystki zajmującej się malarstwem, rysunkiem oraz instalacją, młodej malarki Anny Czarnoty oraz koreańskiej artystki Si On, która po studiach malarskich w Japonii i kilkuletnim pobycie w Nowym Jorku przeniosła się do Polski, gdzie obecnie mieszka i pracuje.
Si On pochodzi z Korei Południowej. W swojej praktyce eksploruje tematy opresji społecznej i przemocy oraz wrażliwości i podatności na zranienie. Bada powiązania, głębię i bogactwo życia wewnętrznego człowieka, wierząc, że jest on dynamiczną mieszanką doświadczeń, emocji i różnego rodzaju wpływów. Pracując ze złożonością wewnętrznych konfliktów, tworzy swoją sztukę na kształt bogatego i misternego gobelinu. Nieustannie wymyśla na nowo, przemalowuje i przebudowuje swoje prace. Ta harmonijna i ciągła transformacja sprzyja ciągłemu wzrostowi i odrodzeniom, dostosowując jej praktykę do płynnej natury kreatywności.
Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Brooklyn Muzeum w Nowym Jorku, The High Museum of Art w Atlancie, Mori Art Muzeum w Tokjo oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Kuratorzy wystawy: Stach Szabłowski, Magdalena Kownacka
Ekspozycja czynna do 16.03.2025
Natalia Rybka po latach poszukiwań, skoncentrowała się na sztukach plastycznych, rozwijając swoje umiejętności w malarstwie olejnym. Jej wyjątkowe malarstwo opiera się na trzech warstwach komunikacji: estetycznej, narracyjnej i duchowej. Pierwsza przyciąga wzrok – to szczegóły przyrody, melancholia i harmonia kolorów. Druga opowiada historię, która dotyka tematów społeczno-kulturowych. Trzecia, najważniejsza, to przestrzeń emocji i rzeczywistości niematerialnej, w której odbiorca może odnaleźć własne pytania i odpowiedzi. Artystka szuka sensu w chaosie i odkrywam porządek, który przekracza materialność i codzienność. To właśnie w tej przestrzeni niewidzialnego i nieuchwytnego dostrzega źródło głębszego sensu.
Kurator wystawy: Paweł Witkowski
Ekspozycja czynna do 23.03.2025
Anna Czarnota to artystka, która w swojej twórczości konfrontuje się ze swoimi emocjami i ograniczeniami. Jej malarstwo jest nie tylko środkiem wyrazu, lecz także przestrzenią do szczerego przyglądania się sobie i mierzenia się ze swoją wrażliwością. Jest świadoma niedoskonałości własnych i otaczającego ją świata. Ma odwagę o tym mówić. Czarnota poszukuje ukojenia w naturze, próbując znaleźć w niej spokój i harmonię. Gdy ich nie znajduje, akceptuje swój dyskomfort. Proces malowania jest dla niej kluczowym przeżyciem – to nie tylko sposób na wyrażanie siebie, ale przede wszystkim akt, który angażuje ją w pełni.
Kurator wystawy: Paweł Witkowski
Ekspozycja czynna do 23.03.2025
W soboty wystawy można oglądać za darmo.
W sobotę i niedzielę ekspozycje są czynne od godziny 12.00 do 18.00, bilet wstępu na wystawy: normalny – 20 zł, ulgowy – 10 zł.
www.mcswelektrownia.pl
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60