“Ferie z WOT” w liczbach
Pierwsze w tym roku wcielenie w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej było wyjątkowe pod wieloma względami.
W ramach akcji “Ferie z WOT” na szkolenie podstawowe zgłosiło się 83 ochotników, a na szkolenie wyrównawcze 24 ochotników, co daje blisko 110 osób wcielonych w lutym.
Jak pokazują statystyki, najmłodszy nowo wcielony miał 18 lat, najstarszy – 51. Średnia wieku lutowego naboru wynosi 27 lat. Ponad 60 procent uczestników szkolenia podstawowego zdecydowało się wstąpić w szeregi 6MBOT w ramach projektu "Ferie z WOT".
Nie liczby, a ludzie!
Szkolenie podstawowe to duży krok w życiu każdego, kto zdecydował się wstąpić do wojska, jednak szczególnym momentem służby jest uroczysta przysięga wojskowa. Ochotnicy, wypowiedzieli słowa roty przysięgając na sztandar 6MBOT podczas uroczystej przysięgi wojskowej, która odbyła się 16 lutego 2025 roku na placu apelowym 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach. W uroczystości udział wzięli m.in burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz starosta powiatu grodziskiego, przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji z Warszawy, Płocka, Garwolina i Radomia, służby mundurowe czy dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. Wśród gości znalazł się również Andrzej Kończykowski - syn kpt. Henryka Kończykowskiego ps. “Halicz” - patrona 61 Batalionu w Książenicach.
Wśród nowo zaprzysiężonych znaleźli się uczniowie i studenci, ale również wielu nauczycieli, a także dyrektor oraz wicedyrektorzy szkół.
- Na pewno niejednej osobie podczas składania przysięgi zakręciła się łezka w oku To bardzo podniosła chwila i bardzo ważna dla nas, bo stajemy się innymi ludźmi. Już nigdy nie będziemy tylko cywilami, ale też będziemy zawsze żołnierzami Wojska Polskiego. To dla nas ogromny zaszczyt, że będziemy mogli w szkole, wśród młodych ludzi - uczniów klas oddziałów przygotowania wojskowego - szerzyć wiedzę o obronności, która w dzisiejszych niespokojnych czasach jest bardzo potrzebna - mówi szer. Krzysztof - dyrektor jednej ze szkół w powiecie piaseczyńskim.
Oprócz uczniów, studentów i nauczycieli w szeregi Brygady wstąpili m.in. grafik komputerowy, przedsiębiorca prowadzący własną działalność, opiekun medyczny. Wśród nowo wcielanych znaleźli się również bliscy służących już w 6MBOT żołnierzy. Dodatkowo przez szkolenie podstawowe wspólnie przeszły dwa małżeństwa oraz bracia bliźniacy. Wśród nowo wcielonych znalazło się również czworo członków polskiej kadry narodowej w lekkiej atletyce.
- Jestem bardzo dumny, że wytrwałem całe szkolenie. Wstąpiłem do wojska m.in. by sprawdzić swoją wytrzymałość. No i udało się - to była niesamowita przygoda, były dni gorsze i dni lepsze, ale wszyscy trzymaliśmy się razem, wpieraliśmy się i daliśmy radę - mówi szer. Maciej - Mistrz Polski i Młodzieżowy Mistrz Europy w pięcioboju i dodaje: - Wielkie gratulacje dla kadry szkoleniowej. Instruktorzy opiekowali się nami, kiedy trzeba było to krzyczeli, a kiedy trzeba było to wspierali i motywowali. To również dzięki nim ukończyliśmy to szkolenie.
Jak zauważa Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak, przysięga to pierwszy moment zaprzysiężenia się Polsce, ale również wkroczenie na ścieżkę rozwoju, jaką zapewniają Wojska Obrony Terytorialnej:
- Przed żołnierzami widzimy świetlaną przyszłość zapewniając im kształcenie czy odpowiednie kursy, chociażby SONDA lub AGRYKOLA, dzięki którym mogą się rozwijać, zostawać podoficerami i oficerami Wojska Polskiego. Tego im życzę. Nowo zaprzysiężeni to fantastyczni ludzie, patrioci – wiem to ja, ale również ich bliscy. W ich oczach widziałem łzy wzruszenia i radości. To nie dziwi, bo przysięga to ogromne emocje, to jest coś niesamowitego.
Gdy emocje opadną, nowo wcieleni żołnierze będą poszerzać nabytą dotąd wiedzę i rozwijać się w ramach szkoleń rotacyjnych.
Oni podjęli decyzję - teraz kolej na Ciebie!
Było to pierwsze w 2025 roku wcielenie w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następne ruszą kolejno: w trybie weekendowym w połowie marca i w trybie ciągłym w połowie maja.
Żołnierzem WOT może zostać każdy pełnoletni obywatel Polski, do 63 roku życia. Dodatkowe warunki to niekaralność oraz dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego.
Chcesz dołączyć do 6MBOT? Skontaktuj się z najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub zadzwoń do rekrutera ze swojego powiatu. Numery telefonów dostępne są na stronie internetowej: https://rekruterzy.