Hasłem przewodnim przeglądu jest tytuł filmu ,,Idź pod prąd”, opowiadający o powstaniu w drugiej połowie lat 70. zespołu KSU, mimo represji ze strony PRL. Ich bunt przynosi im ogólnopolską popularność.
Przypomnimy najlepsze filmy tego roku, które poruszają aktualne problemy społeczne i polityczne m.in. ,,Civil war”, ,,Tatami”, ,, Regan”, ,,Lekcje tolerancji”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o kondycję człowieka wobec narastających konfliktów politycznych w filmach dokumentalnych m.in. ,, My Nasze Zwierzęta i wojna”, ,,Rok z życia kraju”.
Zaprezentujemy też filmy premierowe m.in. ,, Dahomej’’, ,,Wybraniec”, ,,Brainwashed: seks, kamera, władza”.
Początek przeglądu 6 XII 2024.
Więcej o przeglądzie na stronie www.mcswelektrownia.pl.
Harmonogram projekcji
Od 6 XII pt. - WYBRANIEC, dramat, biograficzny, reż. Ali Abbasi, USA 2024, 122’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
Kochający zwycięstwa, władzę i wielkie pieniądze, wpływowy adwokat Roy Cohn (Jeremy Strong) trzęsie światem nowojorskich elit. Pewnego dnia spotyka młodego biznesmena Donalda Trumpa (Sebastian Stan), który marzy o zrewolucjonizowaniu rynku nieruchomości.
9 XII pon. – TRZY KILOMETRY DO KOŃCA ŚWIATA, dramat obyczajowy, reż. Emanuel Pârvu, Rumunia 2024, 105’ (premiera)
Siedemnastoletni Adi wraca do swojej rodzinnej miejscowości w sercu delty Dunaju, by spędzić letnie wakacje z rodzicami. Na co dzień chłopak mieszka i studiuje w sąsiednim mieście Tulcea, do którego można dostać się tylko za pomocą łodzi. Malownicze miejsce, w jakim się wychował, niewielka społeczność, gdzie wszyscy się znają, dają bohaterowi złudne poczucie bezpieczeństwa.
13 XII pt. – IDŹ POD PRĄD, dramat, biograficzny, muzyczny, reż. Wiesław Paluch, Polska 2024, 93’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024, po projekcji o godz.17.30 spotkanie z reżyserem filmu. Zapraszamy również widzów, którzy widzieli film już wcześniej).)
W drugiej połowie lat 70. kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, zainspirowanych zespołem Sex Pistols, postanawia grać punk rocka. Tworzą zespół KSU, mimo represji ze strony PRL. Ich bunt przynosi im ogólnopolską popularność.
13 XII pt. – ROK Z ŻYCIA KRAJU, dokumentalny, reż. Tomasz Wolski, Polska 2024, 85’ (inauguracja przeglądu, premiera)
"Ciemna noc stanu wojennego" - tak nazywany jest okres, jaki nastał w komunistycznej Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ale czasy państwowego terroru, wymierzonego w ruch "Solidarność", miały też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie tylko dobrze znanych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. W rytm wojskowych werbli pokazuje codzienne funkcjonowanie mieszkańców kraju oraz działalność propagandy i wojska. Przywołuje zróżnicowane głosy ulicy, zderza ze sobą pochody, zamieszki i karnawałowe zabawy. Podważa tym samym zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.
Film miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych w Konkursie Międzynarodowym.
13 XII pt. – DAHOMEJ, dokumentalny, reż. Mati Diop, Francja, Senegal, Benin 2024, 67’(premiera)
Historia o powrocie zrabowanych skarbów. 26 obiektów opuszcza Paryż, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. W szerszym ujęciu: to opowieść o kolonizacji oraz o tym, co buduje naszą tożsamość, także narodową.
14 XII sob. – CIVIL WAR, dramat, akcja, reż., Alex Garland, USA, Wielka Brytania 2024, 109’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
W wyniku wojny domowej Stany Zjednoczone podzieliły się na kilka uzbrojonych oraz brutalnych frakcji. Legendarna fotoreporterka pracująca dla Reutersa, Lee (Kirsten Dunst), przemierza Stany, dokumentując wszelkie zamieszki czy działania wojenne. Razem z Joelem (Wagner Moura) wybiera się do Waszyngton, by zrobić zdjęcia oblężonemu prezydentowi oraz przeprowadzić z nim wywiad przed jego możliwym upadkiem.
14 XII sob. – ORLANDO MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA, fabularyzowany dokument, reż. Paul B. Preciado, Francja 2023, 98’ (premiera)
Swobodnie odwołująca się do Wirginii Woolf podróż przez meandry współczesnej kultury, poezji, sztuki i praktyk aktywistycznych. To apoteoza emancypacji, widzialności i kulturowej rebelii. Film Preciado jest obowiązkową pozycją dla wszystkich osób potrzebujących wsparcia w rozumieniu własnej i cudzej seksualności oraz tych, które z tego powodu stają się politycznymi ofiarami patriarchalnej i konserwatywnej władzy. Dla wielu z nas to również film przywracający godność i opowiadający o wolności i radości.
Film otrzymał trzy nagrody na festiwalu w Berlinie 2023.
14 XII sob. – LUDZIE, dramat, wojenny, reż. Maciej Ślesicki, Filip Hillesland, Polska 2024, 119’ (pokaz przedpremierowy)
Kiedy wybucha pełnoskalowa wojna w Ukrainie, pięć kobiet – reprezentujących różne pokolenia i perspektywy – podejmuje desperacką walkę, aby ocalić siebie oraz swoich najbliższych.
15 XII niedz. – REGAN, dramat, biograficzny, reż. Sean McNamara, USA 2024, 135’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
Historia człowieka, któremu udało się osiągnąć wielki i jasno określony cel: zmienić świat na lepsze. To także dzieje konfliktu, który zdefiniował drugą połowę XX wieku – opowieść o walce wolnych duchowo ludzi z totalitaryzmem, który sam Reagan nazwał "Imperium Zła". Nie należy zapominać, że centralnym polem bitwy w tej walce stała się Polska i że Polacy odegrali kluczową rolę w ostatecznym zwycięstwie.
15 XII niedz. – POD WULKANEM, dramat, reż. Damian Kocur, Polska 2024, 105’(premiera)
Wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kowalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.
Polski kandydat do Oscara 2025.
15 XII niedz. – DZIEWCZYNA Z IGŁĄ, dramat, obyczajowy, reż. Magnus von Horn, Dania, Polska, Szwecja 2024, 115’ (pokaz przedpremierowy)
Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze, tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar - charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka.
Film zdobył 11 nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. na FPFF Gdynia 2024
16 XII pon. – IMAGO, dramat obyczajowy, reż. Olga Chajdas, Polska, Holandia, Czechy 2023, 113’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
Koniec lat 80-tych, Wybrzeże. Ela, najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa, dopiero wchodzi w dorosłość, ale już wie, że nie pasuje ani do sztywnych zasad starego ładu, ani do rodzącego się nowego świata. Azyl znajduje w trójmiejskiej alternatywie - dopóki rzeczywistość się o nią nie upomni.
7 zdobytych nagród na festiwalach filmowych m.in. na FPFF Gdynia 2023, Karlowe Wary 2023
16 XII pon. - DRZEWA MILCZĄ, dokumentalny, reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2024, 84’ (premiera, po projekcji spotkanie z twórcami)
Runa, szesnastoletnia Kurdyjka, uciekła wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i jak wiele innych osób uchodźczych, trafiła na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna. Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie. Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie — to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.
16 XII pon. – KOLONIA NR 5, dramat obyczajowy, reż. Ladj Ly, Francja, Belgia 2023, 101’ (premiera)
Przedmieścia Paryża, dzielnica Montvilliers. Jedna decyzja nowo wybranego burmistrza wywołuje sprzeciw w mieszkańcach, którzy masowo wychodzą na ulice. Dla Haby, młodej dziewczyny z Montvilliers, która angażuje się w protesty, najbliższe dni będą próbą zawalczenia o swoją i nie tylko swoją przyszłość.
17 XII wt. – TATAMI, dramat, reż. Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv, USA, Gruzja 2023, 105’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
Irańska dżudoczka Leila wraz ze swoją trenerką Maryam jedzie na mistrzostwa świata z zamiarem przywiezienia pierwszego złotego medalu dla Iranu. W połowie zawodów otrzymują ultimatum od Republiki Islamskiej, która nakazuje zawodniczce udawać kontuzję i przegrać.
Nagroda specjalna w MFF w Wenecji 2023
17 XII pt. – MY, NASZE ZWIERZĘTA I WOJNA, dokumentalny, reż. Anton Ptushkin, Ukraina, Kanada 2024, 80’(premiera)
Dokument ukraińskiego dziennikarza opowiada o więzi ludzi i zwierząt podczas wojny w Ukrainie. W obliczu przemocy obywatele jednoczą się, by ratować porzucone zwierzęta, od domowych po dzikie.
18 XII śr. – LEKCJE TOLERANCJI, komedia, reż. Arkadiy Nepytaliuk, Ukraina 2023, 95’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
Nadia to nauczycielka w prowincjonalnej szkole, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu "Lekcje tolerancji", co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści.
18 XII śr. – OPONENT, dramat obyczajowy, reż. Milad Alami, Szwecja, Norwegia 2023, 119’(premiera)
Iman mieszka z żoną i dwójką dzieci w Szwecji. Jego obiecująca sportowa kariera została brutalnie przerwana przez polityczne prześladowania. Teraz pragnie ją wznowić, lecz długie ręce służb specjalnych i demony przeszłości nie pozwalają mu spać w spokoju. Czy wybierze bezpieczny żywot u boku rodziny, a może jednak pasja do zapasów pchnie go do podjęcia ryzykownej gry?
Nagroda Szwedzkiego Instytutu Filmowego i 6 nominacji.
19 XII czw. – MNICH I KARABIN, dramat, komedia, reż. Pawo Choyning Dorji, Bhutan, Francja, Tajwan, USA, Hongkong 2023, 107’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
W 2006 roku Bhutan zaczął drogę ku modernizacji i staniu się najmłodszą demokracją świata po abdykacji króla. W ramach przygotowań do pierwszych wyborów urzędnicy organizują wybory na próbę, stawiając czoła wyzwaniom tradycji i religii w odległych rejonach.
19 XII czw. – BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA, dokumentalny, reż. Nina Menkes, USA 2023, 105’(premiera)
Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata.
20 XII pt. – KULEJ. DWIE STRONY MEDALU, biograficzny, reż. Xawery Żuławski, Polska 2024, 139’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024)
Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60-tych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.
Nagrody na FPFF w Gdyni 2024.
Od 20 XII pt. – BEATING HEARTS, dramat, komedia rom., reż. Gilles Lellouche, Francja, Belgia 2024, 166’(premiera)
Wychowany w szemranej dzielnicy zbuntowany nastolatek o imieniu Clotaire zakochuje się w swojej koleżance ze szkoły – Jackie. Chłopak jest oczarowany jej zadziornym charakterem i ciętym dowcipem, które dają o sobie znać już przy pierwszym spotkaniu. Między tą dwójką rozkwitnie wielkie uczucie pierwszej miłości, które będzie musiało stawić czoła najtrudniejszej próbie. Clotaire zostaje bowiem wciągnięty w przestępczą działalność okolicznych gangów i zaczyna kroczyć mroczną ścieżką, która może zniszczyć ich wspólne marzenia. W wyniku niefortunnej kradzieży nastolatek zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił i trafia do więzienia. Po wielu latach od rozejścia się ich życiowych dróg, oboje odkrywają, że nadal nie potrafią bez siebie żyć. Pytanie jednak czy ta obudzona na nowo miłość zatriumfuje nad pragnieniem zemsty Clotaire’a?
21 XII sob. – AGENT SZCZĘŚCIA, dokumentalny, reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó, Bhutan, Węgry 2023, 94’(zamknięcie przeglądu)
W tej ciepłej komedii dokumentalnej król Bhutanu, malutkiego państwa w Himalajach, bada poziom szczęścia swoich poddanych. Amber jeździ swoim autem po pięknym górskim kraju i zadaje wnikliwe pytania mieszkańcom, których dzień dzieli się na pracę w polu, odpoczynek przed chatką, medytację i modlitwę. Celem rozmów ankietera jest wypełnienie formularza określającego poziom zadowolenia człowieka w skali od 0 do 10. Amber zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem. Tańczy, gra na gitarze, wykonuje ciekawą pracę, ale choć ma już 40 lat, nadal szuka miłości. Czy uda mu się ją znaleźć?
- Projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego
- Bilety i karnety w przedsprzedaży od 2 XII 2024 roku
- początek seansów zgodny z godzinowym kalendarzem projekcji