Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Materiał zewnętrzny 2024-09-06 08:59:00

Przymierzasz się do wykonania badania endoskopowego? Poniżej znajdziesz informacje na ten temat. Badanie kolonoskopii to jedno z podstawowych badań, które pomogą ocenić stan jelita grubego. 

Kolonoskopia Poznań w znieczuleniu ogólnym - garść informacji

Jak przygotować się na badanie jelita grubego oraz do wykonania badania histopatologicznego?

Kolonoskopia Poznań w znieczuleniu ogólnym - garść informacji

Kolonoskopia Poznań to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, które pozwala na dokładne zbadanie wnętrza jelita grubego. Jest wykonywana za pomocą kolonoskopu, czyli cienkiej, elastycznej rurki wyposażonej w kamerę, która umożliwia lekarzowi obejrzenie ścian jelita w poszukiwaniu nieprawidłowości, takich jak polipy, stany zapalne czy zmiany nowotworowe. Badanie to jest szczególnie istotne w profilaktyce raka jelita grubego, gdyż wczesne wykrycie zmian znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Podczas samego badania pacjent zazwyczaj jest w pozycji leżącej, a lekarz delikatnie wprowadza kolonoskop przez odbyt do jelita grubego. W celu zwiększenia komfortu pacjenta, często stosuje si znieczulenie miejscowe lub krótkotrwałe sedacje, co sprawia, że badanie jest mniej nieprzyjemne. Kolonoskopia trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut. Przy okazji takiego badania warto też wykonać takie badanie jak gastroskopia Poznań. Sprawdź możliwości, jakie oferuje Bamberski Dwór

Podczas badania możliwe jest także pobranie wycinków tkanki do badania histopatologicznego, co pozwala na dokładniejszą diagnozę w przypadku wykrycia niepokojących zmian. W niektórych przypadkach lekarz może usunąć małe polipy, co pozwala zapobiec ich przekształceniu w nowotwór.

Kolonoskopia, choć może budzić obawy, jest bezpiecznym badaniem, które rzadko wiąże się z poważnymi powikłaniami. Najczęściej występują jedynie łagodne dolegliwości, takie jak wzdęcia czy skurcze brzucha, które szybko ustępują po badaniu.

Jak przygotować się na badanie jelita grubego oraz do wykonania badania histopatologicznego?

Przygotowanie do kolonoskopii rozpoczyna się zazwyczaj kilka dni przed planowanym badaniem. Pierwszym krokiem jest modyfikacja diety. Na trzy dni przed badaniem należy unikać spożywania pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste oraz nasiona. Zaleca się natomiast spożywanie pokarmów lekkostrawnych, takich jak białe pieczywo, ryż, gotowane ziemniaki, chude mięso czy zupy na klarownym wywarze. Dzień przed badaniem należy zrezygnować z posiłków stałych i pić wyłącznie klarowne płyny, takie jak woda, herbata, bulion czy soki bez miąższu.

Drugim, równie ważnym etapem przygotowań, jest oczyszczenie jelita z resztek pokarmowych. Pacjent musi przyjąć specjalny preparat przeczyszczający, który ma na celu dokładne oczyszczenie przewodu pokarmowego. Najczęściej jest to roztwór do picia, który należy spożywać zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj w kilku porcjach na kilka godzin przed badaniem. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać tych zaleceń, ponieważ nieprawidłowe oczyszczenie jelit może utrudnić przeprowadzenie badania i zmusić do jego powtórzenia.

Jeśli podczas kolonoskopii pobierane są wycinki do badania histopatologicznego, pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do tej części procedury, poza standardowymi przygotowaniami do kolonoskopii. Samo pobranie materiału do badania jest bezbolesne i wykonywane podczas zabiegu, bez dodatkowych przygotowań czy znieczulenia. Po badaniu histopatologicznym pacjent nie odczuwa żadnych dodatkowych dolegliwości.

Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, szczególnie jeśli są to środki rozrzedzające krew, ponieważ mogą one wpłynąć na przebieg badania oraz gojenie się ewentualnych ran po pobraniu wycinków. W przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, lekarz może zlecić specjalne przygotowania. Kolonoskopia Poznań prywatnie to synonim komfortu i wygody.

Komentarze naszych czytelników

  • qńrad rynsztok

    2024-09-06 12:39:46

    ma ktoś 50  tyś na zbyciu?

  • Wstyd się przyznać do kogoś takiego

    2024-09-08 21:50:23

    Radom znalazł się na liście samorządów finansujących Campus Polska Przyszłości. Brawo Witkowski 
  • 50 tyś

    2024-09-09 12:18:53

    Konrad Frysztak zapewniał, że obecny rząd nie będzie zamykał cmentarzy i lasów jak poprzednia władza. najlepiej  żeby rząd się sam zamknął. 
  • tramwaj zwany ...

    2024-09-09 12:20:31

    Czy w Radomiu potrzebny jest tramwaj? nawet kilka. obsadzi się go swoimi da  zatrudnienie same korzyści. tory już są na mazowieckiego. 

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych