Konferencję zorganizowano z inicjatywy Komisji Sportu i Turystyki Rady Miejskiej oraz Biuro Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego. Otwierając dyskusję prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że przed nauczycielami wychowania fizycznego stoi poważne wyzwanie. – Młodzi ludzie dziś rezygnują z ruchu na rzecz komputerów. To od was zależy czy i jak będziecie zachęcali młodzież do uprawiania sportu - powiedział prezydent.
O wpływie aktywności fizycznej na rozwój psychospołeczny i zdrowotny dzieci i młodzieży mówiła dr Renata Janiszewska z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej UTH w Radomiu. Podkreśliła, że w nowoczesnych społeczeństwach aktywność fizyczna to wartość kulturowa mająca wpływ na rozwój człowieka, jego zdrowie, czy jakość życia.
- Do konkretnego wieku rozwojowego należy dopasować odpowiedni zestaw ćwiczeń. Wspomagającą rolę powinien pełnić również sport szkolny – podkreśliła. Zwróciła jednocześnie uwagę na problem otyłości i wad postawy dzieci i młodzieży. Przekonywała, że codziennie powinno się wykonywać przez 60 minut ćwiczenia, przede wszystkim aerobowe, czyli tlenowe o różnej intensywności. - Pod wpływem regularnej aktywności fizycznej wzrasta sprawność dziecka i jego inteligencja – zaznaczyła Renata Janiszewska.
Wiceprezydent Radomia Karol Semik, zwrócił z kolei uwagę na to, że dobra kompozycja zajęć edukacyjnych i W-F ukształtuje młodego człowieka tak, że w późniejszych etapach życia będzie miał potrzebę realizacji w ruchu. Ważne jest jednak to, aby wysoką jakość miały nie tylko same zajęcia, ale też system oceniania.
Podkreślił, że realizacja podstawy programowej powinna przede wszystkim zachęcać wszystkich uczniów do aktywności fizycznej. Dopiero kolejnym krokiem ma być rozwój sportu szkolnego. – Sport szkolny pełni dwie funkcje: rozwija ucznia pod względem fizycznym, ale także przygotowuje go do realizowania się w rywalizacji klubowej. Dobra realizacja sportu szkolnego pomaga wyłowić młode talenty – zaznaczył wiceprezydent Semik, który przedstawił również raport Najwyższej Izby Kontroli, będący rezultatami przeprowadzonej w 2014 roku w 43 szkołach kontroli.
Z raportu wynika, że zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego w klasach IV-VI ma 2% uczniów, w klasach gimnazjalnych 5%, a w klasach ponadgimnazjalnych aż 12 %. – Należy edukować również rodziców, poświęcić godzinę na spotkanie z nimi i wyjaśnić, ze aktywność fizyczna jest niezbędna dla młodego człowieka – dodał wiceprezydent Semik.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>